Desetitisíce obyvatel Colorado Springs opustily kvůli požáru domovy

Denver - Rozsáhlý požár u města Colorado Springs vyhnal z domovů už více než 32 tisíc lidí. Oheň překročil hranici skoro čtyřsettisícového města a šíří se dál. Evakuovat bylo třeba i základnu amerického letectva. Kvůli rekordně vysokým teplotám se hasičům nedaří dostat oheň pod kontrolu a práce se tak komplikuje. Informovalo o tom na svém webu CNN.

Hasiči nemají požár pod kontrolou

„Je to kritická situace. Na severozápadním okraji Colorado Springs hoří domy. V okolí jsme vyhlásili povinnou evakuaci,“ prohlásil mluvčí hasičů Rob Deyerberg. Podle jeho informací ale zatím požár nikoho neusmrtil. Požár v lesním parku poblíž čtyřsettisícového Colorado Springs vypukl v sobotu. Příčinu jeho vzniku hasiči dosud neznají. Plameny zatím v oblasti, která patří mezi oblíbené cíle turistů, spálily 2 500 hektarů porostu.

Hasiči oheň nemají pod kontrolou a situace se zhoršuje. Kvůli plamenům blížícím se k akademii vojenského letectva nařídilo její vedení evakuaci asi 2 100 lidí žijících v areálu vysoké školy.

Ilustrační foto
Zdroj: AP/ČTK
Autor: Gaylon Wampler

Sloup kouře stoupá do výše šesti kilometrů, zatímco obyvatelé se snaží ohroženou oblast opustit. Někteří si kvůli kouři zakrývají tváře tričky nebo šátky.   

V blízkosti požáru byly uzavřeny obchody, včetně benzinových pump, takže někteří lidé nemohli načerpat palivo do aut, kterými chtěli odjet. Přesto se na dálnici vedoucí na jih vytvořila kilometry dlouhá fronta aut s narychlo sbalenými prchajícími obyvateli, která postupuje jen pomalu kupředu. 

V severní části Colorada hasiči bojují s dalším požárem, který spálil území o rozloze 350 kilometrů čtverečních a zničil přes 250 domů. Tento požár, který na počátku června zažehl blesk, ale hasiči už ze dvou třetin uhasili. Do boje s oběma požáry Colorado nasadilo 70 hasičských letadel a vrtulníků, které shazují do plamenů vodu a chemické hasicí prostředky. Dalších 25 vrtulníků hasičům poskytlo americké letectvo.

Guvernér státu John Hickenlooper jedná s Pentagonem o další pomoci

„Letošní rok je co do požárů nejhorší v historii Colorada,“ prohlásil Hickenlooper. Ve státu nyní zuří celkem deset požárů, které si zatím vyžádaly čtyři oběti. Většinu ohňů podle hasičů rozpoutal úder blesku, plameny se pak rychle rozšířily kvůli tomu, že po suché zimě i jaru je půda vyprahlá. Hickenlooper kvůli nebezpečí vzniku požárů zakázal rozdělávání ohňů v přírodě a pořádání ohňostrojů.

Oheň nebo varování před ním hlásí i některé okolní státy – Utah, Wyoming a Montana. Právě v sousedním státě Utah byla v okrese Sanpete v oblasti, kterou se přehnal požár, v úterý nalezena mrtvá žena. Jde o první známou oběť již uhašeného požáru asi 160 kilometrů jižně od Salt Lake City.

/*json*/{"map":{"lat":38.833882,"lng":-104.821363,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":38.833882,"lng":-104.821363,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/