Islamisté převzali město Gao na severu Mali, boje si vyžádaly 20 mrtvých

Gao (Mali) - Při střetu mezi islamisty napojenými na teroristickou síť al-Káida a separatisty z kmene Tuarégů bylo dnes ve městě Gao na severu Mali zabito nejméně 20 lidí. Islamisté usilující o vliv na severu Mali zároveň oznámili, že po několikahodinovém boji s Tuarégy zcela ovládají město Gao na severovýchodě země. Obě skupiny se přitom zhruba před měsícem spojily, aby společně bojovaly za nezávislý stát. S odvoláním na svědky o tom informovala agentura Reuters.

Zbraně proti sobě obrátili bojovníci z Maliské národní osvobozenecké armády (MNLA), kterou vedou separatističtí Tuarégové, a dobře ozbrojení islamisté, kteří pomohli separatistům v dubnu obsadit dvě třetiny země.   

Podle svědectví, které získala agentura AFP, členové islamistického Hnutí pro jednotu a džihád v západní Africe (MUJAO) v Gau zabrali všechny budovy tuaréžských rebelů pro celý sever země včetně sídla velitelství. Bojovníci MNLA prý utekli nebo byli zabiti či zajati. Svědectví citované agenturou AP hovoří o tom, že boje mezi oběma skupinami propukly dnes ráno a skončily kolem druhé hodiny odpoledne místního času. 

Mluvčí islamistické skupiny:

„Obsadili jsme palác guvernéra (který dosud ovládali povstalci) a rezidenci generálního tajemníka MNLA, který utekl se svými vojáky.“


Tuaréžští povstalci a islamisté kontrolují severní část země od březnového puče, který svrhl prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého. Území, které v průběhu armádního převratu vzbouřenecké skupiny obsadily, rozlohou zhruba odpovídá Francii. Separatističtí povstalci pak vyhlásili nezávislost nově vytvořeného „státu“ Azavad v odlehlé oblasti Sahary na severu země. 

Islamisté, kteří jim s obsazením severu pomáhali, chtějí v celé zemi prosadit islámské právo šaría a napětí mezi oběma skupinami roste. Rada bezpečnosti OSN podle Reuters dříve uvedla, že by byla připravena podpořit vojenskou intervenci sousedů Mali v této zemi, nejdřív ale potřebuje podrobně znát jejich plány.