Berényi: Na Slovensku se buduje národní stát

Komárno (Slovensko) – Odsouzená k zániku je podle předsedy neparlamentní Strany maďarské koalice (SMK) Józsefa Berényiho maďarská menšina na Slovensku. Prohlásil to dnes v Komárnu na zasedání maďarského parlamentního výboru pro (národní) sounáležitost s tím, že současné právní, finanční a institucionální podmínky jdou proti maďarské menšině. Výjezd poslanců z Budapešti na jednání na Slovensko pobouřil politiky v Bratislavě.  

Slovenská společnost, demokraté a zástupci médií podle Berényiho podmínky Maďarů na Slovensku bagatelizují. „Pro mě to znamená, že se na Slovensku buduje národní stát,“ řekl šéf SMK na schůzce s poslanci z Budapešti. Předseda slovenského parlamentu Pavol Paška označil za „bezprecedentní“ to, že si maďarští zákonodárci z výboru pro sounáležitost vybrali podle něj slovenské území bez předchozích konzultací se Slováky.   

Předseda výboru pro sounáležitost  Arpád Potápi z vládní konzervativní strany Fidesz dnes podle maďarské agentury MTI po pobytu v Komárně ujistil, že Budapešť o návštěvě výboru na Slovensku předem informovala slovenské ministerstvo zahraničí. Do Komárna přijelo sedm z dvanácti členů parlamentního výboru. Odpoledne měli na programu návštěvu několika obcí, v nichž žije maďarská menšina. Odhaduje se, že mimo Maďarsko s deseti miliony obyvatel žije v zahraničí asi pět milionů Maďarů. Podobné výjezdní zasedání výbor pro sounáležitost v minulosti uspořádal na Ukrajině a ve Slovinsku. Potápi tvrdí, že úřady v žádné této zemi proti tomu neměly námitky.   

Maďaři na Slovensku představují téměř deset procent z 5,4 milionu obyvatel, obývají především jih země. Vztahy mezi Budapeští a Bratislavou jsou ale tradičně komplikované. Jedním z hlavních sporů je například otázka občanství. Maďarsko v roce 2010 přijalo zákon, který ulehčil Maďarům žijícím v zahraničí získání maďarského občanství. Slovensko tehdy v reakci přijalo novelu zákona, podle které mají Slováci nabytím cizího občanství přijít až na výjimky o slovenskou státní příslušnost.