Taliban uřezal hlavy sedmnácti pákistánským vojákům

Islámábád – Taliban zveřejnil video s hlavami sedmnácti pákistánských vojáků, které radikálové zajali tento týden při přeshraničním útoku z Afghánistánu na Pákistán a následně jim uťali hlavy. Krvavý útok podle agentury AP ukázal, jaké ohrožení stále plyne z pákistánského Talibanu, a to navzdory dosavadním operacím pákistánské armády. Radikálové stále častěji využívají základny ve východním Afghánistánu a útočí na hraniční oblasti v severozápadním Pákistánu. 

Pákistán kritizoval NATO a afghánské síly za to, že nedělají dost pro to, aby tyto útoky zastavily, ale nedostalo se mu od nich za to mnoho pochopení. Afghánská vláda a její spojenci totiž již sami dlouhodobě vyčítají Pákistánu, že nebyl schopen se zaměřit na afghánské bojovníky Talibanu a jejich spojence, kteří naopak používají pákistánské území k podnikání útoků v Afghánistánu.

Pákistánský Taliban a jeho spojenci jsou odpovědní za tisíce lidských životů  

Pákistánská a afghánská část Talibanu jsou spojenci. Zatímco ta první se zaměřuje na boj proti pákistánské vládě, ta druhá se zase soustřeďuje na útoky proti zahraničním a místním silám v Afghánistánu.   

Pákistánský Taliban na videu oznámil, že zabil osmnáct vojáků, ale na krvavém prostěradle na zemi jich je položeno sedmnáct. V záběru je i několik ozbrojenců se zahalenými obličeji, kteří drží zbraně, jež prý ukořistili od vojáků. AP získala videozáznam prostřednictvím e-mailu od mluvčího pákistánského Talibanu Ahsanulláha Ahsana.

Tento poslední útok byl proveden během vážné politické krize v zemi. Pákistánský nejvyšší soud minulý týden přinutil premiéra Júsufa Rázu Gíláního, aby odstoupil. Gílání byl shledán vinným z pohrdání soudem za to, že odmítl dát pokyn k novému vyšetření případu korupce týkajícího se prezidenta Ásifa Alího Zardárího. Podle pákistánské ústavy mohou úřady lidem odsouzeným za pohrdání soudem zakázat zasedat v parlamentu, což je nutná podmínka pro výkon premiérské funkce.