Gabon vyráží do boje proti pytlákům, spálili slonovinu za deset milionů eur

Libreville – Slonovinu v hodnotě deset milionů eur (více než čtvrt miliardy korun) dnes demonstrativně spálili ve středoafrickém Gabonu. Hranici z 1 293 kusů neopracovaných sloních klů a více než 17 000 slonovinových sošek o celkové váze téměř pěti tun, zapálil gabonský prezident Ali Bongo Ondimba. Akce měla podle agentury AFP symbolizovat připravenost země bojovat proti pytlákům.

Podle agentury Reuters je Gabon první zemí v regionu, která veřejně zničila slonovinu z vládních skladů. Gabonský prezident mezinárodní společenství vyzval k tlaku na státy, jež pokračují v obchodu se slonovinou. 

Některé z kusů nakupených na hranici byly staré asi deset let, většinou šlo ale prý o slonovinu zajištěnou v posledních pěti letech. Celkem šlo o 4,8 tuny slonoviny, kvůli které pytláci zabili skoro 850 slonů, upřesnil Světový fond na ochranu přírody (WWF), který byl jedním z partnerů dnešní akce.

Demonstrativní pálení slonoviny
Demonstrativní pálení slonoviny

Nelegální vybíjení slonů a nosorožců v Africe je jedním z aspektů soupeření asijských zemí o africké zdroje, podotkla agentura Reuters. Zčásti za ním stojí rostoucí kupní síla obyvatel některých asijských zemí. Na černém trhu v Asii se podle gabonských úřadů cena slonoviny pohybuje mezi 2 000 a 2 500 dolary za kilogram. Každý rok pytlákům v Africe za oběť padnou desetitisíce slonů. 

Gabonský prezident Ali Bongo Ondimba (vlevo v hnědém obleku) zapaluje slonovinu
Gabonský prezident Ali Bongo Ondimba (vlevo v hnědém obleku) zapaluje slonovinu