Pro Breivika navržena speciální léčebna s jedním lůžkem

Oslo - Norské úřady chystají místo, kde má zbytek života strávit masový vrah Anders Behring Breivik, který loni v létě pozabíjel v Oslu a na ostrově Utöya 77 lidí. Až do vynesení rozsudku 24. srpna ale nebude jasné, jestli skončí za mřížemi, nebo v sanatoriu pro duševně choré. Úřady se pro jistotu chystají na obě možnosti.

Až vyřkne soud verdikt, mělo by být jasno, jestli Breivik poputuje do věznice Ila, anebo na psychiatrii. Ministerstvo zdravotnictví se nicméně připravuje už teď. Speciálně pro Breivika navrhlo léčebnu s jediným lůžkem. 

Představa, že by muž s ledovým pohledem uprchl, je pro Nory děsivá, léčebna má proto vyrůst na dohled vězeňským strážím hned za ostnatými dráty. Spíš než vězeňskou marodku ale návrh připomíná luxusní lázně. O Breivika by se měl starat 20členný personál a tým zdravotníků. Ročně to bude Nory stát přes 70 milionů korun. 

Sám Breivik nechce na psychiatrickou kliniku, tvrdí, že není nemocný. Raději by šel za mříže. Zavraždění 77 lidí považuje za službu vlasti a ochranu svého národa před invazí cizinců.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové