Londýnská lanovka už převáží pasažéry přes Temži

Londýn - V britské metropoli se poprvé svezli první pasažéři v lanové dráze nad řekou Temží. Unikátní londýnský projekt nabízí nejen atrakci pro turisty, ale v době konání olympijských her usnadní především dopravu návštěvníkům. Cena jedné jízdy vyjde na něco přes tři libry, tedy zhruba sto korun.

Pasažéři mohou z lanovky vidět olympijská stanoviště z nezvyklého úhlu pohledu. Nová dráha totiž spojí greenwichskou O2 arenu, kde se například odehraje basketbalové finále, s veletržním střediskem, kde se zase bude soutěžit ve stolním tenise, šermu nebo vzpírání.

Kdo si tedy bude chtít návštěvu olympiády okořenit, může vystoupat do výšky přes padesát metrů a nejen že si užije Londýn z ptačí perspektivy, ale vyhne se i možným dopravním zácpám. Po skončení olympiády poslouží lanovka samotným Londýňanům nebo turistům při výletech po místních památkách.

Starosta Londýna Boris JohnsonBoris Johnson, starosta Londýna:

„Myslím, že se to vyplatí. Toto bude jedno z nejlepších míst Londýna. Je to něco, kam lidé budou chtít vzít své děti. Jde o úchvatný pohled. Navíc půjde o důležitý přínos pro dopravu. V krátkém čase jsme byli schopní vytvořit skrz řeku propojení mezi dvěma olympijskými sportovišti a taky máme cestu, která je stejně dobrá jako trasa s třiceti autobusy.“


Starosta Londýna Boris Johnson před první jízdou
Starosta Londýna Boris Johnson před první jízdou
Více fotek
  • Starosta Londýna Boris Johnson před první jízdou zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3724/372321.jpg
  • Londýnská lanovka přes řeku Temži zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3724/372324.jpg
  • Londýnská lanovka přes řeku Temži zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3724/372326.jpg
  • Výhled z londýnské lanovky zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/38/3724/372327.jpg

Londýňané jsou sice z lanovky nadšení, jako dopravní prostředek se u nich ale lanovka zřejmě neuplatní. „Je to krásné a taky příliš drahé. Jde skutečně o turistickou atrakci. Lidé, kteří tu žijí, ji zřejmě nebudou používat. Jde o drahou záležitost,“ míní jeden z cestujících.

Cena jedné jízdy vyjde pasažéry na něco přes tři libry, tedy zhruba na sto korun. Lanovka má převézt až 2 500 lidí za hodinu ve 34 kabinkách. Z více než poloviny projekt financovala arabská letecká společnost, po níž také nese svůj název – Emirates Air Line.

Video Lanovka pro návštěvníky londýnské olympiády
video

Lanovka pro návštěvníky londýnské olympiády