Obama dorazil na místo katastrofy v Coloradu, požáry mají první oběť

Denver - Americký prezident Barack Obama vyhlásil stav katastrofy ve státě Colorado, který už skoro týden sužují mohutné požáry. Do oblasti už prezident osobně přiletěl, aby se v blízkém okolí setkal s lidmi, které z domovů vystrnadil požár. V Colorado Springs se setkal se starostou Stevem Bachem, guvernérem Johnem Hickenlooperem a senátorem Markem Udallem, píše BBC. V Colorado Springs našli v troskách shořelého domu také první oběť. Do Colorada nyní směřuje polovina státních zdrojů určených na boj s požáry. V oblasti lehlo popelem již 7 tisíc hektarů lesa. Oblast by mohla být zcela bezpečná až za několik týdnů.

Požáry v Coloradu mají na svědomí první oběť. V troskách jednoho z domů zasažených požárem se našlo tělo. Plameny zatím vyhnaly z domovů 35 tisíc lidí. Někteří z nich se ale už můžou pomalu vracet. Ostatní se snaží zjistit, jestli jejich dům přežil, alespoň z pořizovaných leteckých záběrů. „Jsme na tom všichni stejně, mluvíme o tom, jestli stavět znova, jestli nám to pokryje pojistka, co budeme dělat,“ říká majitel zničeného domu Terry Rector.

Hotely v celém státě jsou obsazené. „Seděli jsme na parkovišti v Castle Rocku jako bezdomovci. Celé hodiny jsme přemýšleli, co dělat,“ řekla obyvatelka Colorada Faith Czikeszová. Uprostřed noci je tam objevila Melissa Varelová. „Když jsem jela kolem nich a slyšela jejich příběh, vůbec jsem nepřemýšlela. Řekla jsem: 'Jedete k nám domů, zůstanete tam a my se o vás postaráme',“ podotkla Varelová. Teď mohou jen čekat a doufat, že jejich domov neskončil v plamenech tak jako u Stefaniových - fotka jejich hořícího domu obletěla na titulních stránkách celý svět. „Když jsem viděla náš dům celý v plamenech, rozbrečela jsem se. Nic kolem něj nebylo. Už se nikdy nevrátím domů,“ konstatovala Stefaniová.

„Tuto komunitu postihlo, že přišla o tolik domů. Ale měli jsme štěstí, že díky rychlému zákroku hasičů nebylo víc obětí na životech,“ řekl Obama, který dnes odpoledne přiletěl do Colorada Springs.


Na místě s živlem bojuje přes 1 200 hasičů, plameny se snaží hasit i helikoptéry. Včera se naštěstí díky příznivému počasí postup plamenů zpomalil. Hasiči nicméně dál bojují s plameny především na severozápadě Colorado Springs, požár se dostal do obydlených oblastí a pomalu postupuje ke kampusu vojenské letecké akademie. Podle starosty Stevea Bacha dosud lehlo popelem 346 domů.

Steve Bach, starosta Colorado Springs:

„Shořelo tu 346 domů, ale zdůrazňuji, že to je jen předběžné číslo, určitě se změní.“


Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Reportáž Pavla Šimka

ud: 29.6.2012

Telefonát Víta Pohanky

Colorado dál sužují požáry

Požár u amerického města Colorado Springs je nejničivějším v historii státu Colorado. Náklady na hašení požáru dosáhly už 3,2 milionu dolarů (66 milionů korun) a je jasné, že částka ještě není konečná. Hodnotu škod zatím úřady nedokázaly vyčíslit. Plameny zničily zatím území o rozloze 7,5 tisíce hektarů.

Jako příčina se nevylučuje ani teroristický útok

Příčiny vzniku požáru, který vypukl v sobotu, zatím nejsou známy. Spekuluje se o žhářství, ale také třeba o tom, že požár způsobil blesk. Nevylučuje se ovšem ani teroristický útok. Právě zakládání lesních požárů totiž na svých stránkách doporučovala al-Káida jako způsob boje proti Spojeným státům. Ani pro jednu z verzí ale zatím nejsou důkazy.

Podle amerických federálních úřadů zuří teď v celých Spojených státech 41 velkých požárů. Na severu země shořelo dalších 260 domů. Náklady na boj s požáry za letošní rok podle serveru USA Today zatím dosáhly 119,8 milionu dolarů. Díky vyhlášenému stavu katastrofy rychle pomohou federální fondy – v bitvě s plameny i s jejich následky.

/*json*/{"map":{"lat":38.833882,"lng":-104.821363,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":38.833882,"lng":-104.821363,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/