Timbuktu a chrám v Betlémě jsou podle UNESCO v ohrožení

Bamako - Unikátní město Timbuktu v Mali je na seznamu ohrožených kulturních památek, o opatření UNESCO požádala sama vláda. Důvodem jsou neustávající střety mezi islamisty napojenými na al-Káidu a Tuarégy, kteří v oblasti vyhlásili vlastní stát. Vládní vojska území nekontrolují od březnového puče. UNESCO na seznam ohrožených světových památek rovněž zařadilo chrám Narození Páně v Betlémě. Jde o první podobný objekt na palestinských územích.

Islamisté s vazbami na teroristickou síť al-Káida a separatisté z kmene Tuarégů využili březnového vojenského puče v Mali a vytlačili vládní vojska ze severu země. Islamisté oznámili, že v jejich moci jsou všechna tři významná města na severu: Gao, Timbuktu a Kidal. Separatisté 6. dubna na severu vyhlásili nezávislý stát Azavad.

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zařadila starobylé maliské město Timbuktu na seznam ohrožených světových památek. O zařazení na seznam požádala vláda v Mali. V Timbuktu se nachází 333 hrobek světců, z nichž 16 je na seznamu UNESCO. Jsou tu i tři mešity, z nichž nejstarší je ze 14. století, knihovny s rukopisy a 16 mauzoleí.

UNESCO rovněž na seznam ohrožených světových památek zařadilo betlémskou baziliku Narození Páně. Jde o první objekt na palestinských územích, který se na seznam památek UNESCO dostal. Palestina je členem organizace teprve od loňska, ačkoli území nemá status státu a není členem OSN. 

Chrám Narození Páně je nejnavštěvovanější palestinskou památkou. Podle křesťanské tradice se tady narodil Ježíš Kristus.

Video Bazilika Narození Páně na seznamu UNESCO
video

Bazilika Narození Páně na seznamu UNESCO

Podle Izraele a Spojených států je rozhodnutí politické. Izrael by neprotestoval proti prohlášení památky za klasické světové kulturní dědictví. UNESCO ale zápis postrčilo takzvanou urgentní procedurou, která se používá jen v případě, že je památka v akutním nebezpečí. Palestinská vláda navíc jako jedno z rizik uvedla termín „izraelská okupace“.

Benjamin Netanjahu, izraelský premiér

„Tohle rozhodnutí prokazuje, že organizace UNESCO je vedena politickými motivy, a ne kulturními. Než aby Palestinci směřovali k míru, přijímají jednostranné kroky, které mír oddalují.“


Chrám Narození Páně v Betlémě
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/Abed al Hashlamoun