Su Ťij nazývá Myanmar Barmou, komise jí pohrozila

Rangún - Politička a nositelka Nobelovy ceny Do Aun Schan Su Ťij byla varována, aby přestala zemi říkat Barma. Su Ťij tak několikrát učinila během své cesty po Evropě. Namísto toho by podle volební komise měla užívat v ústavě zakotvený název, který v angličtině zní Republic of the Union of Myanmar. Zda Su Ťij hrozí trest, není jasné.

Barmská volební komise, která dohlíží na zákony týkající se politických stran, zveřejnila stížnost ve státním deníku New Light of Myanmar. V prohlášení cituje opakované zmínky Su Ťij o zemi jako o Barmě během cesty do Evropy a Thajska. Komise trvá na tom, že politička a její Národní liga pro demokracii musejí „respektovat ústavu“ a používat správné jméno. Není ovšem jasné, zda s sebou nerespektování ponese nějaké sankce.

Jako poslankyně Su Ťij slíbila, že bude dodržovat ústavu

Su Ťij se stala poslankyní poté, co její strana získala několik desítek míst v parlamentu při dubnových doplňovacích volbách. Tento krok má převážně symbolický význam, protože v parlamentu nemají prakticky žádnou šanci cokoli prosadit. Při skládání přísahy ovšem přednesli oficiální slib, že budou dodržovat ústavu.

Vojenská vláda rozhodla v roce 1989 o změně názvu v anglické podobě z Burma na Myanmar údajně proto, aby název lépe odrážel etnickou rozmanitost země. Výraz „Barma“ evokuje „Barmánce“, tedy dominantní etnickou skupinu v zemi, a etnické menšiny by se tak mohly cítit vyloučené. V barmštině jsou ale Barma a Mjanma synonyma a v Barmě se vždy používaly oba.

Oponenti režimu a exilové skupiny z celé řady etnik, stejně jako mnohé zahraničních vlády včetně USA či České republiky, nadále používají výraz Barma. Mimo jiné šlo o znamení protestu proti nedemokratickému režimu v zemi, který se po volbách v 90. letech minulého století, v nichž zvítězila Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij, odmítl vzdát moci.