Vědci představili loď, která potápí příď

Los Angeles - Vědci v Pacifiku mají k dispozici loď, která dokáže úplně ponořit svou příď. Plavidlo už řadu let slouží výzkumům, teď ho provozovatelé ukázali veřejnosti. Loď Flip byla původně určená pro svižný pohyb na moři a úniky nepřátelským plavidlům. Stále ji formálně vlastní válečné námořnictvo, vyplouvá ale s čistě civilními výzkumnými úkoly.

„Flip je opravdu unikát, žádnou podobnou loď jsem ještě neviděl,“ podotkl ředitel oceánografického institutu Tony Haymet Soundbite. Může se naklonit na příd o 90 stupňů a jako jehla se ponořit do oceánu. Až šestnáctičlenná posádka pak musí přeorientovat svůj život v kajutách taky o pravý úhel. 

Při zanoření loď nejdřív načerpá 700 tun vody do nádrží v přídi, posádka zůstává na oddělené plošině. Při vynoření zase vodu vypustí. „Loď je sto metrů dlouhá a je velmi stabilní i na rozbouřeném moři, žádný strach před ztroskotáním,“ vysvětlil Soundbite. Flip provozuje oceánografický institut kalifornské univerzity a slouží k výzkumu všeho druhu. Třeba meteorologie, fyzického stavu oceánů, ale i k monitorování akustických signálů pod hladinou. 

Video Loď potápějící svou příď
video

Loď potápějící svou příď