Izraelka Rita nazpívala úspěšné album v jazyce Ahmadínežáda

Jeruzalém - Populární izraelská zpěvačka Rita šokovala novou deskou, kterou nazpívala výhradně v jazyce pro Izrael arci-nepřátelského Íránu. Do tří týdnů po vydání je ale album s názvem Mé radosti nejprodávanější deskou v Izraeli. Rita, celým jménem Džahanová-Foruzová, se narodila před 50 lety v Teheránu, do Izraele s rodinou imigrovala v osmi letech.

„Pane jo, ty budeš zpívat v jazyce (íránského prezidenta Mahmúda) Ahmadínežáda?“ ptali se jí prý přátelé, když se dověděli, že hodlá desku nazpívat persky. Ahmadínežád popírá holokaust a vyzval k vymazání Izraele z mapy.

Nejenže v Izraeli je deska mezi nejprodávanějšími, šíří se i v podzemních hudebních kruzích v Íránu bez ohledu na rostoucí napětí vytvářené spory kolem íránského jaderného programu a možnou izraelskou vojenskou reakcí na to.

Na žádost Benjamina Netanjahua zpívala hymnu

Pro Ritu je album především návratem k vlastním kořenům. I po odchodu do Izraele jí matka zpívala v rodném jazyce fársí. O 15 let později Rita prorazila na izraelské hudební scéně a dodnes je jednou z nejplodnějších umělkyň a nejuznávanějších celebrit v Izraeli.

Při oslavách 50. výročí vzniku Izraele v roce 1998 zazpívala na žádost premiéra Benjamina Netanjahua hymnu, o deset let později ji zpívala coby nejpopulárnější izraelská zpěvačka.

Původem z Íránu je čtvrt milionu Izraelců. Rita je z nich nejznámější a se svými kořeny zůstává spjatá. Navzdory všem zprávám o íránské hrozbě si z dětství pamatuje hlavně na skvělé lidi a nádherná místa. Při natáčení alba si nechala jazykově radit od rodičů. „Je to projekt mého života. Je to hlubší než prostě zpívat a nahrávat,“ řekla.