Šéf pozorovatelů v Sýrii kritizoval diplomaty za plané řeči

Damašek - Šéf skupiny pozorovatelů OSN, která musela kvůli násilí v červnu přerušit svou misi v Sýrii, ostře kritizoval diplomaty za dlouhé diskuse v luxusních hotelích, zatímco situace v Sýrii je stále dramatičtější. Dnes v Sýrii přišlo o život téměř 50 lidí, bojovalo se zejména poblíž sídla rozvědky armádního letectva u Damašku. V Homsu se opoziční oddíly snaží udržet už dobyté čtvrti, ale za cenu každodenních bojů. Švýcarsko začalo vyšetřovat, jak se granáty švýcarské výroby dostaly do Sýrie, jak tvrdí místní tisk. Švýcarsko se obrátilo na zastoupení SAE v Bernu a prozatím přestalo vydávat povolení prodeje zbraní do emirátů.

„Moc se hovoří na pěkných setkáních v krásných hotelích, ale málo se postupuje v terénu. Nejdůležitější ze všeho je zastavit násilí,“ řekl norský generál Robert Mood, který se vrátil do Damašku. Mise, v níž bylo 300 pozorovatelů, byla v polovině června, tedy asi měsíc před vypršením tříměsíčního mandátu, přerušena. Pozorovatelé se nemohli často dostat tam, kam chtěli, na mnoha místech se jejich vozy dostaly do palby.

Situace v Sýrii se blíží k chaosu, kterého podle všeho využívají teroristické skupiny blízké al-Káidě. Jedna z nich, An-Nusra, se na internetu přihlásila k četným útokům spáchaným v Sýrii. Jmenovala mezi nimi i útok na provládní televizní stanici u Damašku z 27. června, při němž přišlo o život sedm zaměstnanců televize. An-Nusra je podle zpravodajců nejspíš odnož irácké al-Káidy a operuje na území Sýrie. Vůdce al-Káidy Ajhmán Zavahrí už v únoru vyzýval muslimy, aby pomohli syrské opozici.

Pravidelné boje jsou hlášeny z damašského předměstí Duma, odkud podle svědků uprchlo 90 procent z jeho 110 000 obyvatel. Opozice dala na internet video s drastickými scénami. Lidé tam nacházejí odřezané orgány, které jsou pohozeny na smetištích. Na dalších záběrech je vidět rozkládající se těla v kalužích krve a pokrytá mouchami. Mezinárodní výbor Červeného kříže do Dumy dodává potraviny pro asi 600 lidí.

Ve Švýcarsku prověřují aféru s dodávkami švýcarských granátů. Místní list Sonntagszeitung o víkendu zveřejnil fotografii, na níž švýcarský novinář pracující v Sýrii v oblasti severně od Halabu drží v ruce granát vyrobený ve Švýcarsku. Zbrojovka Ruag tuto munici prodala v roce 2003 do Spojených arabských emirátů, dříve se prodávala i do Sýrie. Podle ministerstva hospodářství Švýcarsko přestalo ruční granáty dodávat Damašku v roce 1998. Podle ministerstva musí být granát na fotografii ze zásilky pro SAE. Bylo v ní přes 225 000 ručních granátů a vláda emirátů se písemně zavázala, že je nebude prodávat žádné jiné zemi.