„Moc se hovoří na pěkných setkáních v krásných hotelích, ale málo se postupuje v terénu. Nejdůležitější ze všeho je zastavit násilí,“ řekl norský generál Robert Mood, který se vrátil do Damašku. Mise, v níž bylo 300 pozorovatelů, byla v polovině června, tedy asi měsíc před vypršením tříměsíčního mandátu, přerušena. Pozorovatelé se nemohli často dostat tam, kam chtěli, na mnoha místech se jejich vozy dostaly do palby.
Situace v Sýrii se blíží k chaosu, kterého podle všeho využívají teroristické skupiny blízké al-Káidě. Jedna z nich, An-Nusra, se na internetu přihlásila k četným útokům spáchaným v Sýrii. Jmenovala mezi nimi i útok na provládní televizní stanici u Damašku z 27. června, při němž přišlo o život sedm zaměstnanců televize. An-Nusra je podle zpravodajců nejspíš odnož irácké al-Káidy a operuje na území Sýrie. Vůdce al-Káidy Ajhmán Zavahrí už v únoru vyzýval muslimy, aby pomohli syrské opozici.
Pravidelné boje jsou hlášeny z damašského předměstí Duma, odkud podle svědků uprchlo 90 procent z jeho 110 000 obyvatel. Opozice dala na internet video s drastickými scénami. Lidé tam nacházejí odřezané orgány, které jsou pohozeny na smetištích. Na dalších záběrech je vidět rozkládající se těla v kalužích krve a pokrytá mouchami. Mezinárodní výbor Červeného kříže do Dumy dodává potraviny pro asi 600 lidí.
Ve Švýcarsku prověřují aféru s dodávkami švýcarských granátů. Místní list Sonntagszeitung o víkendu zveřejnil fotografii, na níž švýcarský novinář pracující v Sýrii v oblasti severně od Halabu drží v ruce granát vyrobený ve Švýcarsku. Zbrojovka Ruag tuto munici prodala v roce 2003 do Spojených arabských emirátů, dříve se prodávala i do Sýrie. Podle ministerstva hospodářství Švýcarsko přestalo ruční granáty dodávat Damašku v roce 1998. Podle ministerstva musí být granát na fotografii ze zásilky pro SAE. Bylo v ní přes 225 000 ručních granátů a vláda emirátů se písemně zavázala, že je nebude prodávat žádné jiné zemi.