Princezna Saúdské Arábie požádala o britský azyl

Londýn - Členka saúdskoarabské královské rodiny Saúdú požádala v Británii o politický azyl. Princezně Saře jde prý doma o život, hrozí jí deportace do Rijádu. Je první tak vysoce postavenou členskou královské rodiny, která žádá o politický azyl. Británie však jeho případným udělením dle deníku The Telegraph riskuje diplomatickou roztržku.

Princezna je jedním z 15 dětí jednoho z nejmocnějšího člena královského rodu prince Talála bin Abdal Azíze. Nyní je 38letá žena se čtyřmi dětmi a dvěma psy ubytovaná v pětihvězdičkového londýnském hotelu a chrání ji tam osobní strážci.

Přibíjejí mne na kříž každý den

„Mám velký strach. Týrají mne fyzicky i duševně, zmrazili mi přístup k majetku a obvinili z opozičních aktivit spolu s Íránem. Přibíjejí mne tam na kříž každý den,“ říká pohledná blondýna oblečená v legínách a svetru. Její právníci se se žádostí o azyl obrátili na britské ministerstvo zahraničí v pátek. Podle běžné procedury ministerstvo musí prověřit udávané důvody žádosti a pak rozhodnout, zda ochranu poskytne.

Princezna žije v Británii od roku 2007, kdy se nepohodla se svým otcem. Důvod roztržky listu nesdělila, ale prohlásila, že se jí otec nyní mstí a chce ji zničit. „Byla jsem jednou z jeho nejbližších a nejoblíbenějších dětí,“ řekla.

Napětí v rodině stárnoucích saúdskoarabských princů

Dlouhodobě se soudí se starším bratrem Turkím o dědictví po jejich společné matce. Byla třetí Találovu manželkou a po smrti v roce 2008 zanechala majetek v hodnotě 325 milionů liber (10,5 miliardy korun). Tvoří ho hotovost, šperky a nemovitosti v Saúdské Arábii, Švýcarsku, Egyptě a Libanonu. Saúdskoarabské úřady ji vyzvaly, aby si přestala stěžovat v cizině a vrátila se řešit záležitosti domů.

Velvyslanectví Saúdské Arábie
Zdroj: ČT24

Příběh azyl hledající princezny svědčí podle britského listu o napětí v rodině stárnoucích saúdskoarabských princů. Za Sarou stál vždy korunní princ Najíf, který nedávno zemřel. Také to ji prý přimělo podat žádost. Její pas prý vypršel dva roky po příjezdu do Británie a Rijád odmítl vydat nový. Hrozí jí deportace, protože neplatné je i vízum. Peníze prý dostává pravidelně od stoupence, kterého neprozradila.

Nenávidím Rolls-Royce, ale miluji auta Aston Martin

Sara byla vychována v neuvěřitelném bohatství rijádského paláce. Na dotaz, zda dává přednost jízdě v automobilu Rolls-Royce, odpověděla: „Nenávidím Rolls-Royce, miluji auta Aston Martin. Teď ale nevyjíždím.“

Sara je také vnučkou zakladatele království krále Abdal Azíze, protože Princ Talál je jedním z jeho četných synů. Jejímu otci se také říká Červený princ. V 60. letech musel pro své názory nakrátko do exilu, ale nakonec se poměrům podrobil.

„Říkali mi Barbie, protože jsem byla krásná holčička, která měla vše, nač si vzpomněla. Má britská chůva mne ale vychovávala velmi přísně. Naše větev se od zbytku rodiny vždy odlišovala. Slavíme Vánoce,“ řekla.

Studovala na rijádské univerzitě Krále Saúda, vdala se za jednoho z bratranců a ještě před třicítkou se s ním rozvedla. Pomáhala otci, když zastupoval Saúdskou Arábii při UNICEF. Být princeznou prý „není výsada, ale práce, práce, práce“.