Syrský velvyslanec v Iráku přešel na stranu povstalců proti režimu

Bagdád - Syrský velvyslanec v Iráku Naváf Farís potvrdil, že přešel na stranu povstalců. Vyzval vojáky syrského prezidenta Bašára Asada, aby obrátili zbraně proti režimu a chránili obyvatele. Od prosince je to druhý ze syrských diplomatů, který opustil svůj post a Asadovu vládu, a druhý nejvýznamnější zběh po brigádním generálovi Manafu Tlasovi. Podle iráckých zdrojů je nyní Fáris v Kataru. Podle amerického Bílého domu je Fárisův útěk dalším znakem beznaděje syrského vládnoucího režimu. Fáris má v zádech vlivný klan a silné kontakty na armádu. Odpor povstalců mezitím narůstá.

Syrská opozice o této dezerci informovala ve středu s tím, že Farís tak učinil na protest proti vojenským zásahům prezidenta vůči protivládnímu povstání, které trvá již 16 měsíců. Farís, který platil za osobu úzce napojenou na bezpečnostní úřady, ve vystoupení v televizi Al-Džazíra prohlásil, že opouští post velvyslance i Asadovu vládní Socialistickou stranu arabské obrody (Baas).

Situaci v Sýrii označil za „hrůzný masakr ze strany zločinců a brutálního režimu“. Vyjádřil přesvědčení, že od režimu již nelze očekávat skutečné reformy. „Tenhle útěk je důležitý. Fáris není kariérní diplomat, ale člověk blízký armádě,“ podotkl Mohammad Bassam Imadi, člen opoziční Syrské národní rady. Podle mluvčího Bílého domu Jaye Carneyho se ukazuje, že Asadovo okolí začíná přehodnocovat jeho naděje na setrvání u moci a "volit jeho opuštění
ve prospěch syrského lidu".

Naváf Fáris, bývalý velvyslanec v Iráku:

„Bratři, lidé vám pořád věří. Ještě je čas obrátit děla a tanky proti zločincům tohoto režimu.“


„Žádám příslušníky armády, aby se přidali k revoluci a bránili zemi a občany. Obraťte vaše zbraně proti zločincům tohoto režimu. Každý Syřan by se měl přidat k revoluci, aby skončil tento zlý sen a tento gang, který v posledních 40 letech živil korupci po celé Sýrii a ničil stát a společnost,“ řekl v prohlášení Farís.

Ostřelování Damašku
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/SANA

Syrské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Fáris post opustil bez předchozího upozornění. „Ministerstvo oznamuje, že Naváf Fáris byl uvolněn z funkce a nemá už nic společného s naším velvyslanectvím v Bagdádu ani s ministerstvem zahraniční. Zastupitelství v Iráku bude poskytovat služby jako dosud,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

„Obraťte zbraně proti vládě“

Velvyslanec pochází z ropného města Dajr az-Zaur na východě Sýrie, které se stalo dějištěm tvrdého útoku vládních jednotek proti opozičním silám. „Toto je jen začátek série přechodů (k opozici) na diplomatické úrovni. Jsme v kontaktu s několika velvyslanci,“ uvedla opoziční Syrská národní rada. Farísův rozchod se syrským režimem následuje po dezerci doposud nejvýznamnějšího činitele režimu - člena elitních Republikánských gard brigádního generála Manafa Tlase. Tlas byl Asadův přítel z dětství a patřil donedávna k jeho oporám.

Video Reportáž Josefa Pazderky
video

Reportáž Josefa Pazderky