Ukrajinec dostal za špionáž pro ČR čtyři roky

Kyjev – Čtyři roky si odsedí Ukrajinec Serhij Skurskij, který podle soudu v Kyjevě řadu let předával tajné informace české vojenské rozvědce. Kauza loni zhoršila česko-ukrajinské vztahy a vedla k vyhoštění dvou pracovníků českého velvyslanectví v Kyjevě. Praha o něco později odpověděla stejně. Skurskij české rozvědce údajně předával dokumenty o podniku Južmaš, který vyrábí raketovou a kosmickou techniku.

Odsouzeným Ukrajincem je podle oficiální zprávy „občan S.“, kterého média identifikovala jako pracovníka kyjevského závodu civilního letectví Serhije Skurského. Podle dřívějších zpráv české rozvědce po léta za úplatu předával dokumenty týkající se perspektiv podniku Južmaš, který vyrábí raketovou a kosmickou techniku, detaily o vývoji letounů An-70 a An-178 a rovněž dokumentaci o systému aktivní ochrany letadel Adros.

Vyhoštění čeští diplomatéSkurskij byl údajně ve styku s pracovníky vojenské sekce českého velvyslanectví v Kyjevě plukovníkem Zdeňkem Kubíčkem a majorkou Petrou Novotnou. Oba byli loni na jaře z Ukrajiny vyhoštěni. Praha později odpověděla stejným krokem, když vyzvala k odjezdu z Česka dva pracovníky ukrajinské ambasády. Obnovit politický dialog mezi Prahou a Kyjevem se po špionážním skandálu podařilo až v prosinci při návštěvě ukrajinského premiéra Mykoly Azarova v České republice.


Česko rozpoutání aféry dávalo do souvislosti s udělením českého azylu pro ukrajinského exministra, který je na Ukrajině stíhán pro zneužití funkce. Bohdan Danylyšyn, bývalý člen vlády vězněné Julije Tymošenkové, dostal v Praze azyl loni v lednu a aktivně se od té doby zapojil do činnosti ukrajinských exilových opozičních struktur.