Bezák se zastání od slovenských biskupů nedočká

Bratislava - Slovenští katoličtí biskupové nebudou protestovat proti rozhodnutí Vatikánu, který bez udání důvodů začátkem měsíce odvolal oblíbeného arcibiskupa Róberta Bezáka. Vyplývá to ze závěru mimořádného zasedání Konference biskupů Slovenska. Biskupové ale podle serveru sme.sk konstatovali, že jejich vztahy s Bezákem zůstávají přátelské.

Odvolání oblíbeného Bezáka z úřadu vyvolalo v zemi největší protesty věřících za poslední roky, odstartovalo také diskusi o poměrech uvnitř církve. Církevní představitelé čelili kritice, že se Bezáka nezastali. „Svatý otec udělal toto rozhodnutí po osobním a důkladném obeznámení se s výsledky vizitace a komunikace mezi arcibiskupem Bezákem a příslušnými kongregacemi. Biskupové setrvávají na svém předešlém stanovisku a přijímají rozhodnutí Svatého otce,“ uvedla tisková kancelář biskupské konference.

Zvolenský potvrdil, že zástupci církve při prověřování vyslechli hodně osob, mezi nimi i některé biskupy. Zda podpořili, nebo potopili Bezáka, ale neřekl. „Kteří biskupové co řekli, je vázáno tajemstvím,“ dodal.

Róbert Bezák
Róbert Bezák

Podle údajného přepisu komunikace, kterou zveřejnila televize TA3, Vatikán při kontrole upozornil na celkem jednáct bodů. Bezáka se také údajně ptal na jeho postoj k celibátu, eutanazii, potratům nebo předmanželským vztahům, jakož i na personální změny. Církev tyto informace nekomentovala.

Bezák byl ve svých komentářích až příliš otevřený

Bezák je označován za výjimku mezi konzervativními duchovními. V minulosti například kritizoval poměry uvnitř církve, jakož i svého kontroverzního předchůdce v úřadu arcibiskupa Jána Sokola, jenž v minulosti čelil kritice za údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností.

Právě Bezákův otevřený postoj k církevním záležitostem podle některých pozorovatelů mohl být skutečným důvodem pro nucený odchod z úřadu už po třech letech od jmenování arcibiskupem. V odpovědích Vatikánu dvaapadesátiletý Bezák například napsal, že vzhledem ke svému věku je blíže současné mladé generaci než jeho starší kolegové.

Róbert Bezák
Róbert Bezák

Po odvolání musel Bezák opustit své působiště v Trnavě. Vatikán mu rovněž zakázal vyjadřovat se k odvolání.