Tymošenkovou netrápí jen ploténka, má neznámou kožní nemoc

Charkov - Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková onemocněla zatím neznámou kožní chorobou, která zasáhla kůži na polovině jejího těla. Informoval o tom se zpožděním advokát opoziční političky. Tymošenková už se přitom delší dobu léčí v nemocnici v Charkově s vyhřezlou ploténkou.

Advokát Serhij Vlasenko tvrdí, že nemoc před dvěma týdny zasáhla kůži asi na polovině těla Tymošenkové, nejvíce prý na zádech a na pažích. „Místní lékaři nedokážou určit původ nemoci,“ dodal. Nevysvětlil ale, proč o dalších zdravotních potížích Tymošenkové neinformoval už dříve.

Tymošenkovou bolí záda pořád víc

Kvůli léčbě kožní choroby museli lékaři přerušit léčbu problémů, které má expremiérka se zády, a proto se tyto potíže podle Vlasenka zhoršily.

Soud loni na podzim poslal Tymošenkovou na sedm let do vězení za zneužití pravomocí při podpisu smlouvy o dodávkách ruského plynu. Politička je také souzena za údajné defraudace a daňové úniky z poloviny 90. let.

Ona sama soudní procesy označuje za osobní pomstu ze strany prezidenta Viktora Janukovyče. Také Západ kritizuje současné ukrajinské vedení za to, že justici zneužívá k tomu, aby se zbavilo svých politických oponentů.

Itálie zřejmě nevydá na Ukrajinu spolupracovníka Tymošenkové

Italská generální prokuratura dnes nedoporučila vydat na Ukrajinu bývalého spolupracovníka Tymošenkové, někdejšího gubernátora Charkovské oblasti Arsena Abakova. V oficiální zprávě italské justice se uvádí, že k vydání Abakova, na něhož ukrajinské úřady vydaly mezinárodní zatykač, nejsou právní důvody. Italská prokuratura zároveň upozornila, že Abakov by mohl být na Ukrajině politicky pronásledován. Konečné rozhodnutí o Abakovově osudu vynese italský soud.

Abakov je na Ukrajině stíhán za překročení úředních pravomocí. Podle ukrajinských úřadů se zmocnil 55 hektarů zemědělské půdy a prodal je jako stavební pozemky. Někdejší čelný funkcionář strany Vlast (Baťkivščyna), které Tymošenková předsedá, byl v Charkově gubernátorem v letech 2004 až 2010.