V Polsku budou rozmístěny americké letecké jednotky

Washington - Na polském území budou od podzimu poprvé přítomni američtí vojáci, a to v podobě jednotky letectva pro mise stíhaček F-16 a nákladních letounů C-130 Hercules. Bude tak navázána užší vojenská spolupráce. Uvedlo to ve středu podle agentury AFP americké ministerstvo obrany.

„Jednotka dorazí na podzim do Polska, aby zajišťovala tamní čtvrtletní rotace letounů F-16 a C-130, které začnou v roce 2013,“ uvedl v prohlášení mluvčí Pentagonu George Little. Tato první podobná americká přítomnost na polském území podle něj umožní užší spolupráci mezi oběma státy.

Oznámení přišlo po schůzce, které se ve Washingtonu zúčastnil americký ministr obrany Leon Panetta a jeho polský protějšek Tomasz Siemoniak. Podle AFP také projednali polskou účast v Afghánistánu, kde působí na 2 500 polských vojáků, a zapojení Varšavy do protiraketovému štítu NATO.

Protiraketový štít možná i v Česku

V Polsku a Rumunsku mají být do roku 2018 rozmístěny antiraketové střely, zatímco radar k lokalizaci a zaměřování nepřátelských raket je umístěn v Turecku. Uvažuje se při budování štítu údajně i o využití českého území.