Kytky ve vázách nebyly - zato „led“ za miliardy

Sydney - Australská policie v Sydney zadržela rekordní zásilku drog. Přes půl tuny heroinu a metamfetaminu v hodnotě 11 miliard korun našla v sydneyském přístavu v zásilce keramických váz z Thajska. Zatkla také sedm podezřelých. Policie upřesnila, že 306 kilogramů krystalického metamfetaminu známého jako „ice“ (led) je největším úlovkem této drogy v historii země. Zabavených 252 kilogramů heroinu je pak třetím největším množstvím této drogy. Odkud narkotika pocházejí, nechtěla policie říct.

Rekordní úlovek se policii podařil v pondělí a zadrženo bylo sedm lidí; čtyři z Hongkongu a tři Australané. Každému z nich hrozí až doživotní trest vězení, pokud budou usvědčeni z pašování narkotik. Zatýkání předcházel rok vyšetřování a příprav a práce policie ještě pokračuje. Zátah přišel těsně po ukončení úspěšného roku protidrogové policie. Od června 2011 do konce letošního června zadržela víc než 14 tun drog.

Video Austrálie zadržela rekordní zásilku drog
video

Austrálie zadržela rekordní zásilku drog

„Vyšetřování stále probíhá a je vysoce pravděpodobné, že zatčených bude víc. Jsme si jistí, že máme lidi, kteří jsou za tuto zásilku odpovědní. (…) Pokud by se drogy v Austrálii dostaly do ulic, zasáhly by do života mnoha lidí. Ať už uživatelů, sociálních pracovníků, kteří s nimi pracují, nebo rodin, které by ty drogy rozdělily,“ říká vyšetřovatel Andrew Colvin.

Drogy objevené ve vázách z Asie
Zdroj: ČT24