Písknout si na Francouzku teď bude pěkně drahé

Paříž - Za sexuální obtěžování teď hrozí ve Francii přísné tresty. Na novele příslušného zákona, který na jaře zrušil ústavní soud, se jednohlasně shodla levice i pravice. Platit začne tento týden a umožní ženám, které se v práci nebo kdekoli jinde stanou objektem sexuálních narážek nebo vyhrožování, aby se mohly obrátit na policii. Nová podoba zákona je přísnější a trestá například i slovní útoky. Víc než dva měsíce přitom bylo sexuální obtěžování ve Francii beztrestné.

„Návrh počítá až s dvouletým trestem vězení a pokutou 30 tisíc eur. Stíhání sexuálního obtěžování tak bude mnohem tvrdší než v minulosti,“ říká francouzská ministryně pro ženská práva Najat Vallaud-Belkacemová. Původní zákon zrušil v květnu ústavní soud s tím, že je jeho text příliš vágní. Vzniklo právní vakuum, kvůli němuž ženy vyšly do ulic.

Mnoho žen obtěžování zažívá a neodváží se nic říct. Domnívají se, že s novým zákonem budou silnější. V zemi, kde muži na ženy pískají na ulici a dokonce i v parlamentu, musí být podle feministek takový zákon hlavně zcela jasný a komplexní a všechny oběti se v jeho textu musí najít.

Video Za sexuální obtěžování budou ve Francii tvrdší tresty
video

Za sexuální obtěžování budou ve Francii tvrdší tresty

Téma sexuálního obtěžování vynesla ve Francii do čela hlavních zpráv aféra bývalého ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna. I když soud obvinění ze sexuálního útoku na hotelovou pokojskou nakonec stáhl, debata o vztahu sexu a moci byla na světě.