Bomba u soudu s Pussy Riot se nekonala

Moskva - Kvůli telefonické hrozbě pumovým útokem dnes policie nakrátko vyklidila budovu moskevského soudu, kde čtvrtým dnem pokračuje proces s členkami punkové skupiny Pussy Riot. Šlo však o falešný poplach. Podle mluvčí soudu není třeba se událostí příliš vzrušovat, podobné výhrůžky prý obvykle zaznívají proto, aby přerušily přelíčení.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Telefonát zazněl v okamžiku, kdy soudkyně zvažovala další žádost obhajoby, aby rezignovala kvůli ignorování námitek a připouštění nerovnosti stran. Následně byl soud evakuován a prohledali jej policisté se psy, zatímco návštěvníci se museli vzdálit na nejméně 150 metrů od budovy.

Trojici obžalované z výtržnictví v pravoslavném kostele hrozí až sedm let vězení. Pussy Riot v únoru, před prezidentskými volbami, zazpívaly v moskevském chrámu Krista Spasitele „punkovou modlitbu“ o názvu „Bohorodičko, vyžeň Putina“, aby tak podle svých slov protestovaly proti výzvám hlavy pravoslavné církve, patriarcha Kirilla, hlasovat pro favorita voleb.

Obhajoba odhaduje, že vzhledem k dosavadnímu tempu procesu by rozsudek mohl zaznít nejdříve příští týden. Punkerkám by mohl hrozit „exemplární trest“ za útok na „cara a oltář“, část naopak předvídá, že kvůli negativnímu ohlasu by mohly vyváznout s trestem odpovídajícím vazbě. V ní jsou obžalované už pátý měsíc, ačkoliv dvě z nich mají malé děti.

Britští rockeři podpořili Pussy Riot

Členky Pussy Riot dnes v otevřeném dopise podpořila skupina britských rockerů. „V každé demokracii platí právo na disent. Je naprosto nepřiměřené, když jim hrozí sedm let vězení za podle nás absurdní obvinění z 'chuligánství motivovaného náboženskou nenávistí',“ uvádí dopis, který podepsali mezi jinými Pete Townshend z The Who, bývalý frontman kapely Pulp Jarvis Cocker, Neil Tennant z Pet Shop Boys, Martha Wainwrightová a někdejší kytarista The Smiths Johnny Marr. Dopis dnes před návštěvou ruského premiéra Vladimira Putina zveřejnil list The Times.

Rockeři vyjadřují „obzvláštní znepokojení nad nedávnými zprávami o tom, že nedostávaly jídlo a že jsou u soudu drženy v kleci“. „Jsme pevně přesvědčeni o tom, že úlohou umělce je legitimní politický protest a boj za svobodu projevu,“ napsali a vyzvali Putina, aby zajistil, že tyto tři ženy budou mít spravedlivý proces.