Psychiatři před Holmesem varovali, ale nikdo nedbal

Denver – Doktorka psychiatrie Lynne Fentonová, u níž se léčil denverský střelec James Holmes, varovala Coloradskou univerzitu před jeho chováním už více než měsíc před masakrem v denverském kině. Holmes tehdy na univerzitě končil první rok doktorandského studia.

List Denver Post s odvoláním na nejmenované zdroje uvedl, že Fentonová přišla se svými obavami kvůli Holmesovu jednání začátkem června. Denverská televize KMGH-TV oznámila, že univerzitní tým pro posuzování hrozeb nekontaktoval policii a nepodnikl žádné kroky, protože Holmes v té době již odcházel ze školy. Podle soudních dokumentů byl Holmes pacientem Fentonové, která je specialistkou na schizofrenii a vedoucí psychiatrické ordinace pro studenty univerzity. Holmes jí také údajně poslal zápisník s plány na zabíjení. Balíček se zápisníkem nebyl před střelbou doručen a zůstal zavřený.

Mluvčí Coloradské univerzity Jacque Montgomeryová uvedla, že celou věc nesmí kvůli probíhajícímu vyšetřování komentovat. „Dokud se neprokáže opak, domnívám se, že naši lidé udělali, co bylo třeba,“ tlumočila prohlášení rektora univerzity Dona Ellimana.

Čtyřiadvacetiletý Holmes byl v pondělí obžalován z mnohonásobné vraždy při půlnočním promítání batmanovského filmu Temný rytíř povstal. Při střelbě zahynulo 12 lidí a 58 bylo zraněno. Zatím nejsou jasné motivy jeho činu. Údajně se stylizoval do záporné postavy Jokera.