Požáry sužují jih Evropy, na Balkáně nedostatek pitné vody

Řím - V Itálii a Řecku řádí desítky lesních požárů. V Řecku si už vyžádaly šest zraněných. Obě země se potýkají s extrémními vedry. V úterý bylo v sicilském městě Enna naměřeno 40 stupňů, dnes se měla tamní provincie Agrigento podle předpovědí připravit na „pekelných“ 44 stupňů. Sucho, které trvá už měsíce, ohrožuje většinu úrody. Znovu hoří také u bulharské metropole Sofie a celý Balkán se potýká s nedostatkem pitné vody. Na Istrii úřady zakázaly používat plážové sprchy.

V celkem třinácti italských městech - od Bologni na severu až po Reggio Calabria na jihu Apeninského poloostrova - vyhlásily úřady varování před vedry. Mírné ochlazení má nastat ve čtvrtek. Rekordní teploty přiživují především na Sicílii desítky požárů. Dvacítka státních hasičských letounů a vrtulníků nepřetržitě zasahuje u 32 požárů, z nichž asi tucet je hlášen ze Sicílie. Sedmnáct požárů hasiči dostali pod kontrolu nebo zlikvidovali.

Zraněný Řek bojuje v nemocnici o život

V Řecku lesní požáry na poloostrově Peloponés zranily šest lidí. Hasiči a dobrovolníci během noci na dnešek dostali několik požárů pod kontrolu, uvedla televize NET. Nebezpečí lesních požárů zůstává velmi vysoké, varuje řecký meteorologický ústav. V mnoha částech země teploty dosahují 42 stupňů a panuje extrémní sucho. Jeden ze zraněných je ohrožen na životě a musel být převezen do specializované nemocnice v Aténách.

Rozsáhlý lesní požár propukl v úterý odpoledne a kvůli silnému větru se rychle šířil v regionu kolem města Megalopolis. Nasazeny byly hasičské letouny a vrtulníky. Hořelo na více frontách a plameny ohrožovaly obce Anemoduri a Rutsi, jejichž obyvatelé odmítali vesnice opustit. „Situace se zlepšuje. Už nejsou ohroženy obce. Vítr polevil,“ konstatovala zástupkyně guvernéra Peloponésu Dina Nikolakuová. Menší kontrolované lesní požáry byly hlášeny také z okolí města Larisa v centrálním Řecku, z Kréty a menších ostrovů Kythéra a Ojnúses.

Dlouhodobá vedra přesahující 40 stupňů znovu zapříčinila velký lesní požár také v Bulharsku. Zasažen je především jehličnatý les na rozloze přesahující 120 hektarů u obce Belica na jihozápadě této balkánské země. Od úterního večera se pokouší uhasit požár v obtížně přístupné oblasti více než 400 hasičů, lesníků a dobrovolníků. K dispozici byly i dva vrtulníky. Tři blízké vesnice dosud plamenům odolávaly. V Bulharsku hoří zvláště v letních měsících často. Od počátku roku bylo v zemi zaznamenáno 379 lesních požárů. Kromě vysokých teplot bývá jejich častou příčinou nedbalost.

Umýt si auto je teď nemožné
   
Celý Balkán se už týdny potýká s teplotami dosahujícími až 42 stupňů, což má za následek nedostatek pitné vody. Na chorvatském Istrijském poloostrově, kde tráví dovolenou i mnoho Čechů, je téměř prázdná přehrada Butoniga, která je hlavním zásobníkem pitné vody v oblasti. Místní úřady nařídily odpojit sprchy u pláží a zakázaly zavlažování zahrad i mytí automobilů.
   
V Srbsku je suchem zasažena hlavně oblast kolem města Gornji Milanovac jižně od Bělehradu. V postiženém regionu žije kolem 300 000 lidí, ale místní zdroj pitné vody prakticky vyschl. Lidé se tak musí připravit na to, že voda poteče vždy jen několik hodin, oznámily dnes místní úřady. Také některá města na severu Kosova včetně Mitrovice trpí už týdny nedostatkem vláhy. Některé domácnosti jsou zásobovány pitnou vodou jen na čtyři hodiny denně.