Denverský střelec je prý duševně nemocný

Washington - Mladík James Holmes obžalovaný z mnohonásobné vraždy při červencovém promítání batmanovského filmu Temný rytíř povstal je duševně nemocný. Alespoň to tvrdí Holmesův obhájce Daniel King.

Před střelbou, při které přišlo v kině v Denveru o život 12 lidí a 58 dalších bylo zraněno, se pokusil získat pomoc, prohlásil ve čtvrtek u soudu obhájce King. Během přelíčení několikrát zmínil duševní nemoc svého klienta. Povahu údajné choroby ale blíže nerozvedl.

Holmes se slyšení zúčastnil ve vězeňském úboru a s pouty na rukou a nohou. Stále měl na červeno obarvené vlasy, které začaly místy chytat růžový odstín. Podobně jako při dvou předchozích stáních vypadal omráčeně, většinou se díval před sebe a s právníky nehovořil.

Spor o vyšetřovací dokumenty

Soud při předchozích slyšeních rozhodl ponechat dokumenty z vyšetřování případu v tajnosti. Podle obžaloby je na jejich zpřístupnění brzy, protože vyšetřování případu stále pokračuje. Obhajoba a představitelé asi dvou desítek médií ale údajně žádají jejich zpřístupnění. „Nemůžeme začít s vyhodnocováním povahy a závažnosti duševní nemoci pana Holmese, dokud nezískáme plný přístup,“ uvedl obhájce King.

Jeden z právníků zastupujících média Steven Zansberg řekl, že rozhodnutí nechat celý spis k případu uzavřený brání veřejnosti porozumět tomu, co se během střelby 20. července dělo a proč. Soudce řekl, že písemné stanovisko v této věci zveřejní později.

O vražedných plánech věděla Holmesova psychiatrička

Ze soudních dokumentů zveřejněných koncem července vyplynulo, že Holmes byl před střelbou v péči psychiatra, konkrétně profesorky psychiatrie Lynne Fentonové, která je specialistkou na schizofrenii a vedoucí psychiatrické ordinace pro studenty Coloradské univerzity, kde byl Holmes kdysi doktorandem.

Holmes jí údajně poslal zápisník s plány na zabíjení. Balíček se zápisníkem nebyl před střelbou doručen a zůstal zavřený. Fentonová podle nejmenovaných zdrojů americké televize ABC kontaktovala několik týdnů před krveprolitím policii na Coloradské univerzitě, protože měla obavy z Holmesova chování.

Datum dalšího slyšení bylo stanoveno na 16. srpna. Soud má posoudit, zda Fentonová byla Holmesovou lékařkou a čtyřiadvacetiletý obžalovaný jejím pacientem.

Video Rozhovor s Igorem Lukešem a psychiatrem Martinem Hollým
video

Rozhovor s Igorem Lukešem a psychiatrem Martinem Hollým