Annanovým nástupcem v Sýrii bude zřejmě Alžířan Brahímí

Damašek - Novým zvláštním vyslancem pro Sýrii by se mohl stát Alžířan Lachdar Brahímí. Zkušený alžírský diplomat by mohl ve funkci zvláštního vyslance OSN a Ligy arabských států (LAS) pro Sýrii vystřídat Kofiho Annana. Syrští povstalci se chtějí pokusit znovu dobýt čtvrť Salahaddín ve městě Halab (Aleppo). Povstalci byli z metropole vytlačeni po několikatýdenních bojích. Boje ve městě ale dál pokračují. V Halabu povstalecké oddíly dále odolávají armádní ofenzivě, jenže jim pomalu dochází munice.

 

Granát zabil v Halabu nejméně 11 lidí čekajících ve frontě před pekárnou. Armáda překazila útok povstalců na mezinárodní letiště v Halabu a zabila většinu útočníků.

Kromě Damašku a Halabu se těžké boje odehrávají také v provinciích Idlib na severozápadě země, v Dará na jihu i v Dajr az-Zauru na východě. Terčem útoků jsou zejména armádní konvoje, bezpečnostní síly naopak stavějí zátarasy.

Opozice do svých řad láká další přeběhlíky. „Syrská svobodná armáda (FSA) zavedla strategii spočívající v tom, zbavit nepřítele jeho kádrů prostřednictvím dezerce a oslabit ho gerilovou válkou vojensky,“ říká Rijád Kahvadží z dubajského centra pro vojenské studie Inegma.

Mluvčí Syrské svobodné armády (FSA) tvrdí, že poté, co se k opozici připojil premiér Rijád Hidžáb, „dostala armáda četné žádosti od vysokých důstojníků a dalších vysoce postavených činitelů, kteří nás žádají, abychom jim pomohli utéci“.

O mírové řešení konfliktu se bude snažit následovník Kofiho Annana. Bývalý alžírský ministr zahraničí Brahímí (78) desítky let působil jako urovnávač sporů a byl zvláštním vyslancem OSN pro Irák, Afghánistán, Haiti a Jihoafrickou republiku. Jeho jmenování by prý mohlo být oznámeno nejdříve příští týden, podle diplomatických zdrojů ale není možné vyloučit změnu na poslední chvíli.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan minulý týden oznámil, že opouští funkci zvláštního vyslance OSN/LAS pro Sýrii, kde se mu nepodařilo zprostředkovat příměří, zatímco debaty o syrské krizi mezi stálými členy Rady bezpečnosti OSN uvázly na mrtvém bodě. Postu se vzdá oficiálně 31. srpna.

Annan byl autorem šestibodového mírového plánu pro Sýrii z letošního jara. Plán žádal především klid zbraní, což bylo dodrženo možná jen první den. Počítal také s tím, že na příměří budou dohlížet pozorovatelé OSN. Ti byli do Sýrie vysláni, ale jejich mise byla měsíc před vypršením mandátu přerušena kvůli intenzivním bojům představujícím vysoké bezpečnostní riziko pro pozorovatele a počet pozorovatelů byl snížen o polovinu na 150.

RB OSN prodloužila mandát zbývajících pozorovatelů OSN do 19. srpna. O osudu pozorovatelské mise má znovu rokovat tři dny před vypršením mandátu. Podle velvyslankyně USA při OSN Susan Riceové by neozbrojení pozorovatelé OSN po tomto datu v Sýrii zůstávat neměli. Washington je ale prý s to uvažovat o alternativní přítomnosti Spojených národů v zemi.

Británie pomůže rebelům - dostanou vybavení, zbraně ale ne

Pomoc v hodnotě 5 milionů liber slíbil britský ministr zahraničí poskytnout syrským povstalcům. Svobodná syrská armáda by měla dostat především rádiové a satelitní vybavení a přenosné generátory. Rebelové ale nemohou očekávat dodávky zbraní. Dalších skoro 30 milionů liber už Británie vyhradila na humanitární pomoc Sýrii, včetně jídla, zdravotnického vybavení, nebo pro uprchlíky v sousedních zemích. 

„Naše pomoc opozici zahrnuje komunikační vybavení, které pomůže aktivistům překonat komunikační blokádu režimu a dovolí, aby se jejich poselství dostalo za hranice. Nemohu zveřejnit, jak přesně bude naše pomoc vypadat. Ale budou to například mobilní telefony a satelitní telefony,“ říká William Hague, ministr zahraničí Velké Británie.

William Hague
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Martial Trezzini

Diplomatické rozřešení požaduje také Írán

Na diplomatické řešení situace v Sýrií tlačí i spojenec syrského prezidenta - Írán. Tamní ministr zahraničí vyzval syrskou vládu a opozici k dialogu. Odmítl však jakýkoli zahraniční vojenský zásah. „Írán věří, že požadavky lidu by měly být respektovány. To je v rozporu se zabíjením bezbranných civilistů na obou stranách konfliktu,“ uvedl íránský ministr zahraničí Ali Akbar Salehi. K zahájení národního dialogu mezi opozicí a syrskou vládou vyzvali účastníci konference v Íránu - mezi nimi například zástupci Ruska, Iráku nebo Pákistánu.

Povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada si za skoro 17 měsíců podle syrské exilové opozice vyžádalo přes 21 tisíc mrtvých.

Video Rozhovor se Zorou Hesovou
video

Rozhovor se Zorou Hesovou

Rozhovor se Zorou Hesovou

13:30 10.8.

Armáda opět kontroluje Salahaddín v Halabu