KGB si pozvala k výslechu Švédy, kteří házeli plyšové medvědy

Minsk – Běloruská KGB předvolala švédské organizátory červencového výsadku plyšových medvídků k výslechu do Minska. V prohlášení tajné policie se uvádí, že neuposlechnutí výzvy může být potrestáno nápravnými pracemi nebo půlročním vězením. Na počátku července Švédové na území Běloruska rozhazovali z letadla na protest proti diktatuře prezidenta Lukašenka stovky medvídků s běloruskými nápisy: „nás nelze umlčet“.

Thomas Mazetti, Hannah Lina Freyová a Per Cromwell ze švédské reklamní agentury Studio Total mají v Minsku vypovídat o nelegálním proniknutí malého letounu nad běloruské území, kam organizátoři shodili na 800 malých plyšových medvídků.

KGB v dnešním prohlášení tři pracovníky švédské reklamní agentury varovala, že pokud se k výslechu nedostaví, mohou být předvedeni násilím. Už dříve ale dali Švédové najevo, že budou o cestě do Běloruska uvažovat jen tehdy, pokud jim minské úřady zaručí bezpečný návrat. 

Akce v Bělorusku vyvolala skandál a vedla k propuštění šéfa běloruské pohraniční služby a protivzdušné obrany. Policie zadržela běloruského studenta žurnalistiky Antona Surapina, který publikoval snímek s medvídkem jako první. Kvůli plyšákům je ve vězení i realitní makléř Sjarhej Bašarymav, který švédským organizátorům výsadku pomáhal a podával jim informace.