Austrálie nevydá do Maďarska muže, který měl za války ubít Žida

Sydney - Soud v Austrálii rozhodl, že jeden z údajných posledních žijících nacistických zločinců Károly Zentai nebude vydán do Maďarska. V Budapešti měl 90letý muž čelit obviněním, že jako maďarský voják umučil v roce 1944 židovského mladíka. Zentai svou vinu popírá. Jeho dva komplice odsoudili už ve 40. letech.

Maďarské úřady požádaly Austrálii o vydání Zentaie už v roce 2005. Zentai se po válce přestěhoval do Austrálie, kde žil ve městě Perth. V listopadu 2009 zdejší soud rozhodl, že může být vydán, federální soud ale verdikt zamítl. Vláda se proti rozhodnutí federálního soudu odvolala, ale nejvyšší soud rozhodnutí potvrdil. 

Soud tak potvrdil dřívější rozsudek, že Zentai se v roce 1944 nedopustil žádného válečného zločinu. I sám Zentai to popírá. 

Byl přitom obviněn, že se za války v Budapešti spolu s dalšími dvěma vojáky podílel na vraždě mladého Žida Petera Balazse. Trojice poručíků ho měla ubít k smrti kvůli tomu, že nenosil židovskou hvězdu. Zentai ale tvrdí, že je nevinný a že v tu dobu ani v Budapešti nebyl.

Kvůli „podílu na pronásledování a vraždách Židů v Budapešti v roce 1944“ je Zentai na seznamu deseti nejhledanějších nacistických zločinců, který sestavilo Centrum Simona Wiesenthala, jež pátrá po žijících nacistických zločincích po celém světě. Právě Wiesenthalovo centrum také na Zentaie žijícího v západoaustralském Perthu upozornilo.