Novozélanďané začali odklízet řecký vrak

Wellington - U Nového Zélandu začalo odklízení ztroskotané lodi Rena. Plavidlo vlastněné řeckou společností najelo na mělčinu u Zátoky hojnosti loni v říjnu, v lednu se pak rozlomilo. Na mělčině zůstala jen část přídě, která se kvůli bezpečnosti ostatních plavidel musí z vody postupně vytáhnout. Kapitán a navigátor Reny byli odsouzeni k sedmi měsícům vězení kvůli průjezdu zakázanou oblastí. Podle místních úřadů šlo o největší ekologickou havárii v dějinách Nového Zélandu.

Z vraku, který během roku záchranáři zbavili paliva i kontejnerů, už zbylo pouze torzo. Rozlomený vrak, který stále balancuje na korálovém útesu, odborníci postupně přímo na moři rozřežou a pomocí vrtulníků přenesou na sběrné lodě. Právě korálové útesy a Zátoku hojnosti nehoda postihla nejvíc. Hned po havárii do moře uniklo přes 400 tun paliva, které zabilo 20 tisíc mořských ptáků.

Vrak Reny by měli dělníci rozebrat do začátku příštího roku; oblast je pro podobné operace problematická, až nebezpečná. Pak přijde řada na potápěče, kteří ověří, jestli pod vodou nezůstaly kontejnery nebo trosky, které by mohly vzácný ekosystém v budoucnu ohrozit.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

/*json*/{"map":{"lat":-37.396346133189,"lng":176.85791015625,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/