Výtržnosti v chrámu se trestají i na Západě

Moskva – V reakci na příliv negativních ohlasů na odsouzení punkové skupiny Pussy Riot ke dvěma letům odnětí svobody upozornilo ruské ministerstvo zahraničí, že za výtržnost v chrámu lze putovat do vězení i na Západě. Mluvčí ruské diplomacie Alexandr Lukaševič konkrétně poukázal na paragrafy, které v Německu počítají až se třemi lety vězení či pokutou a v Rakousku s odnětím svobody až na šest měsíců či pokutou.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Mluvčí se konkrétních příkladů zdržel, ale list Kommersant na své internetové stránce podrobně vypočítal dřívější „provokační akce“ na církevní půdě na Západě, jejichž pachatelé však vyvázli s pokutami. Kupříkladu 10. prosince 1989 v New Yorku během nedělní bohoslužby v katolickém chrámu sv. Patricka v New Yorku se sešlo na 7 000 odpůrců církevního zákazu používání prezervativů. Během mše, které se zúčastnil starosta města, demonstranti vstoupili do kostela a přečetli své prohlášení. Bohoslužbu se jim překazit nepovedlo, i když si část lehla mezi lavice. Policie zatkla 111 lidí, obvinila je z drobné výtržnosti a většinu ještě večer téhož dne propustila.

Pussy Riot
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Misha Japaridze

O velikonocích 12. dubna 1998 skupina aktivistů homosexuální komunity přerušila kázání arcibiskupa z Canterbury požadavky ukončit diskriminaci sexuálních menšin. Organizátor akce byl stíhán podle zákona z roku 1860, počítajícím se stolibrovou pokutou či dvouměsíčním vězením jako maximálním trestem. Odsouzen byl k pokutě 18,60 liber (asi 590 Kč dle současného kurzu).   

Třicítka členů skupiny Bash Back!, označujících se za gay-anarchisty, 9. listopadu 2008 narušila bohoslužby v protestantském kostele v americkém státu Michigan; část odlákala strážce, část rozhazovala letáky a skandovala hesla, že je v pořádku být gay. V červenci 2011 soud zakázal skupině jakékoliv protesty v jakémkoliv církevním stánku na území USA pod hrozbou pokuty 10 000 dolarů v případě opakování incidentu.

Loni 2. června tři aktivisté ekologické organizace Fuck for Forest vstoupili do katedrály v Oslu, kde obnažená dvojice u oltáře napodobila pohlavní akt, prý aby předvedla lásku k přírodě a lidem. Dotyčnou aktivistku a aktivistu soud potrestal pokutou 9 000 a 7 500 norských korun (asi 30 000, resp. 25 500 Kč), každý z nich zároveň musel zaplatit po dvou tisícovkách (asi 6 800 Kč) na úhradu soudních nákladů, a to pod hrozbou 18, respektive 15 dnů vězení.   

V ruských médiích se tento týden objevily zprávy, že prý profesoru helsinské univerzity Teivo Teivainenovi hrozí až dva roky vězení za pokus zopakovat akci Pussy Riot v místním pravoslavném chrámu. Ale podle samého profesora jde nejspíš o „úmyslnou dezinformaci“ rozšiřovanou z Ruska, protože do chrámu se svými studenty ani v rámci pedagogické vycházky ani nevstoupil.