Todd Akin, republikánský kandidát do Senátu:
„Co vím od doktorů, tak je otěhotnění v případě znásilnění velmi neobvyklé. Pokud jde skutečně o znásilnění, ženské tělo zná způsob, jak tomu zamezit. Za předpokladu, že tohle nebude fungovat, tak myslím, že potrestán by měl být pachatel, a ne dítě.“
Republikánský politik z amerického státu Missouri, který vyhrál primárky zejména díky podpoře konzervativních voličů, je známý jako odpůrce interrupce. Jeho výrok zazněl v neděli v televizi KTVI-TV, kde vysvětloval svůj názor na potraty dětí počatých při znásilnění. Podle studií amerických lékařů má pět procent znásilnění za následek otěhotnění oběti.

Reportáž Hany Scharffové
Od výroku se ale spěšně distancovali i spolustraníci, včetně prezidentského kandidáta Mitta Romneyho a možného viceprezidenta Ryana. „Je to akt zbavující lidské důstojnosti a nahánějící strach,“ řekla studentka Marisa Egerstromová.
Kongesman se nakonec pod tíhou kanonády omluvil obětem znásilnění a své prohlášení označil za přeřeknutí. Na zákazu potratů ovšem na druhou stranu trvá. Jeho nesmlouvavý postoj mu podle analytiků nakonec může přihrát voliče. Na kampaň mu už teď jeho fanoušci přispěli více než dvěma miliony dolarů.