Exploze na jihovýchodě Turecka - osm mrtvých, desítky zraněných

Ankara - Nejméně osm lidí zemřelo a desítky dalších se zranily při výbuchu bomby na jihovýchodě Turecka. Neznámí útočníci umístili dálkově ovládanou nálož do auta u policejní stanice ve městě Gaziantep. Mezi mrtvými jsou policisté i civilisté. Podle místních médií jsou za útokem nejspíš kurdští separatisté.

V místě exploze začalo hořet několik aut včetně autobusu, ve kterém zahynuly tři osoby. Nelegální Strana kurdských pracujících (PKK) zahájila ozbrojený boj proti tureckému státu před téměř třiceti lety. Od té doby zahynulo při násilnostech na 45 tisíc lidí. Kurdská menšina tvoří zhruba 20 procent obyvatel Turecka, PKK chce na jihovýchodě země vyhlásit vlastní stát. Vláda podnikla některé kroky k posílení kulturních práv tureckých Kurdů, ale odmítá jejich celkovou autonomii.

Turecké úřady sdělily, že v provincii Hakkari, na jihovýchodě země sousedící s Íránem a Irákem, dnes také zemřeli dva vojáci při výbuchu miny, kterou na dálku nechali explodovat na silnici rebelové PKK.

/*json*/{"map":{"lat":37.06622,"lng":37.38332,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":37.06622,"lng":37.38332,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/