Evropu sužují vedra a plameny

Řím/Vídeň/Atény/Sarajevo - Jižní Evropa se potýká nejen s vlnou veder, ale ohrožují ji také požáry. Ve Španělsku zahynulo devět lidí a padlo 130 tisíc hektarů lesa a zemědělské krajiny, což je proti loňsku trojnásobek. S ohněm bojují také v Itálii, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině nebo v Řecku. Rakousko hlásí několik případů otravy oxidem uhelnatým, protože v horku špatně fungují domácí ohřívače vody.

Španělsko zažívá nejhorší požáry za posledních deset let, hasiči vyjížděli více něž 8000krát. Kanárský ostrov La Gomera už hoří dva týdny, živel poničil část národního parku s prastarým vavřínovým lesem. Obnova potrvá nejméně 100 let. Hoteliéři se snaží uklidnit vyděšené návštěvníky, kteří v obavách ruší své zájezdy. Španělsko se od ledna potýkalo již s 11 000 lesními požáry, při nichž bylo zničeno 1 400 čtverečních kilometrů lesa. Za většinu z nich mohou lidé.

Lesní požáry ve Španělsku
Zdroj: ČT24

Hoří také v Itálii, včetně Umbrie. Úřady viní kromě počasí také žháře. Kvůli požárům se zastavily i vlaky. Na trati z Terstu do Benátek vypadla třicítka spojů, na chvíli ustal provoz i na benátské dálnici.

Bezesné noci mají i bosenští a chorvatští hasiči. Lesní požáry tu ohrožují několik měst a vesnic. Nejvážnější je situace v Hercegovině, kde se požár rozšířil k údolí Popovo Polje a k městu Trebinje, kde plameny ohrožují několik odlehlých domů. S plameny bojují také hasiči v sousedních městech Bileća a Nevesinje. V Bratunaci na východě Bosny vyhlásily úřady stav ohrožení. Lesní požáry zuří také u Srebrenice, u středobosenské Zenice oheň zničil většinu přilehlého lesa, nyní se přiblížil k několika okolním vesnicím.

V noci na dnešek se jako následek horka vytvořila v Tyrolsku bouře, kterou provázely přívalové deště, jež na několika místech zablokovaly silnice. Bouři rovněž provázely poryvy větru o rychlosti přes 100 kilometrů v hodině, které lámaly stromy a strhávaly elektrické vedení. Nedaleko Innsbrucku způsobily stržené dráty elektrického vedení požár, který se ale podařilo rychle uhasit.

Požár na ostrově Chios se šíří dál - a ničí unikátní pryskyřici

Do vyšetřování požárů v Řecku se údajně zapojí i tajné služby, protože jejich množství je neobvykle vysoké. Většina jich je pod kontrolou, jen na ostrově Chios ale shořelo od soboty na 13 tisíc hektarů lesa. Oheň zničil mimo jiné téměř polovinu keřů řečíku, jehož unikátní pryskyřice masticha se od antiky používá v potravinářství, kosmetice nebo medicíně. Známá je svými léčivými účinky a ostrovní ekonomice přináší 15 milionů eur ročně.

Dalšímu šíření ohně se snaží zabránit kolem 360 hasičů, vojáků a dobrovolníků i za pomoci letounů a vrtulníků. Práci jim však ztěžuje silný vítr, jenž kouř z požáru zanesl až na 350 kilometrů vzdálenou Krétu. O víkendu úřady z obav před plameny evakuovaly obyvatele devíti vesnic.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

V jiných částech Řecka vypuklo dalších pět lesních požárů. V neděli začalo hořet na šesti místech. Kvůli jednomu z těchto požárů zatkla řecká policie dva francouzské turisty. Jsou podezřelí z jeho založení.

Chios je známý díky produkci gumě se podobající pryskyřice se specifickou vůni, kterou vytváří pouze stromy nacházející se v určitých místech tohoto ostrova. Pryskyřice se hojně používá při výrobě kosmetiky či v potravinářství.

Obyvatelé pobaltských republik by si na rozdíl od zbytku Evropy mohli v noci již přitápět, v Lotyšku v noci na dnešek klesla teplota na minus dva stupně Celsia. Značně se ochladilo i v Estonsku. V Jöhvi na severovýchodě země klesla rtuť teploměru na 1,5 stupně Celsia. Předpověď pro nadcházející dny není příliš optimistická, v noci by mělo být pět až osm stupňů a přes dnes maximálně 20 stupňů.