Kasační soud v kauze Tymošenková skončil, rozhodnutí neoznámil

Kyjev - Ukrajinský kasační soud, který projednává stížnost expremiérky Julije Tymošenkové na sedmiletý trest vězení, dnes ukončil projednávání případu a odebral se k poradě. Tříčlenný tribunál neoznámil, kdy svůj nález vynese, podle obhájců vězněné šéfky ukrajinské opozice může rozhodnutí padnout až po několika týdnech. „Znamená to jediné: soudci si nejsou jistí a čekají na pokyny z prezidentské kanceláře,“ řekl dnes v soudní síni novinářům jeden z hlavních vůdců ukrajinské opozice Arsenij Jaceňuk.

Před budovou kyjevského soudu se shromáždilo několik set lidí, kteří skandovali heslo „Svobodu pro Julii!“. Policie proti demonstrantům nezasáhla, ale do blízkosti justičního paláce je nepustila.

Demonstrace před kasačním soudem na podporu Julije Tymošenkové
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sergei Chuzavkov

Tymošenková napadla kasační stížností říjnový rozsudek, kterým ji kyjevský soud poslal na sedm let do vězení za údajné překročení služebních pravomocí. Jako předsedkyně ukrajinské vlády v roce 2009 podepsala údajně nevýhodnou smlouvu na dovoz ruského zemního plynu. Následky kontraktu jsou podle žaloby takové, že dodnes zatěžují ukrajinský státní rozpočet. Tymošenková se proti rozsudku odvolala, ale odvolací soud verdikt potvrdil. Podání kasační stížnosti je podle ukrajinských právníků poslední možností, jak před domácími soudy rozsudek zvrátit. Pokud by kasační soud stížnost zamítl, budou se advokáti Tymošenkové odvolávat k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Žalobkyně Oksana Drohobycká dnes soud naléhavě žádala, aby rozsudek ponechal v platnosti. Argumentovala výší údajných škod, které způsobilo v roce 2009 rozhodnutí Tymošenkové podepsat nevýhodnou dovozní smlouvu. Obhájci naopak žádali zrušení rozsudku, protože skutky expremiérky byly politické povahy, a jako takové podle nich trestnímu stíhání nepodléhají.