Na Guantánamu se dnes nesoudí, pokazil se internet

Guantánamo – Kvůli poruše internetového spojení bylo dnešní plánované soudní slyšení s pěti vězni z Guantánama odloženo na čtvrtek. Pětice je obviněna z naplánování teroristických útoků ve Spojených státech z 11. září 2001. Všem pěti obviněným, jimiž jsou Pákistánec Chálid Šajch Muhammad, jeho synovec Alí Abdal Azíz, Jemenci Ramzí bin Šibh a Valíd Attaš a Mustafá Ahmad Havsáví ze Saúdské Arábie, hrozí trest smrti. Obviněni jsou z hromadné vraždy, terorismu a spiknutí s teroristickou sítí al-Káida. Datum začátku hlavního soudního procesu ještě nebylo stanoveno, podle AP to ale bude nejdříve za rok.

Důvodem dnešního odkladu je porucha na internetovém spojení se základnou Guantánamo v jihovýchodní části Kuby. Způsobil ji nákladní vlak, který vykolejil blízko Baltimoru a poškodil kabel s optickým vláknem. Internetové spojení mezi USA a Guantánamem zajišťuje satelit, na americké pevnině pak spojení přechází na optické vlákno.

Havárie vlaku u Baltimoru narušila internetové spojení s Guantánamem
Zdroj: ČT24

V důsledku této situace obhájci obviněných požádali o odklad zahájení předběžného jednání na čtvrtek. Začátek byl stanoven na 9:00 místního času (15:00 našeho času). Nynější jednání mělo trvat až do 28. srpna, ale kvůli odkladu možná potrvá déle.