Romové budou z Francie deportováni dál

Paříž - Francie zmírňuje omezení pro práci Romů ze zemí Evropské unie, jejímž obyvatelům Paříž zatím zcela neuvolnila vstup na svůj pracovní trh, tedy Bulharska a Rumunska. Nelegální a nevyhovující romská tábořiště ale bude dále uzavírat a některé Romy vyhošťovat. Oznámila to francouzská levicová vláda, kterou Brusel vyzval k přijetí opatření s cílem zlepšit osud romských přistěhovalců.

K zapojení zhruba 15 až 20 tisíc zahraničních Romů do francouzské společnosti má mimo jiné pomoci zrušení zvláštní daně, kterou za takové osoby dosud musel platit zaměstnavatel, a výrazné rozšíření profesí, ke kterým budou mít nově přístup. Také se pracujícím Romům pomůže s bydlením, uvedl premiér Jean-Marc Ayrault po zasedání vlády.

Tato opatření zmírňují, ale zcela neodbourávají přechodná omezení, která platí do roku 2013 a která částečně blokují vstup na francouzský pracovní trh pro Rumuny a Bulhary. Stejná omezení platí pro obyvatele těchto dvou unijních zemí také v sedmi dalších státech EU. Francouzská vláda dnes připustila, že po jednání s Bukureští a Sofií by tato omezení mohla odvolat dříve.

Romské děti
Zdroj: Antonín Mittelbach
Autor: Antonín Mittelbach

Kabinet po zvláštní schůzce k situaci romské menšiny v zemi zdůraznil, že ve Francii bude pokračovat likvidace nelegálních romských tábořišť, pokud to nařídí justice či pokud úřady usoudí, že v daném místě vznikla nebezpečná situace či okamžitá sanitární hrozba. Vláda uvedla, že bude také dále vyhošťovat některé Romy, což právě vyvolalo nevoli Bruselu i uvnitř francouzské levice.

Francouzská vláda, které někteří vyčítají, že pokračuje v restrikcích vůči Romům po vzoru předchozího pravicového kabinetu, zdůraznila, že hledání odpovědi ohledně osudu Romů se musí odehrávat i na evropské úrovni. Paříž proto požádá kyperské předsednictví EU, aby zapsalo otázku Romů do programu příštího ministerského zasedání unijních zemí.