Jak to vlastně bylo s bin Ládinem? Kniha snad napoví…

Washington – Lační čtenáři se co nevidět dovědí podrobnosti o smrti vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina. Na pulty amerických knihkupectví totiž míří Kniha No Easy Day (Nelehký den), s výpovědí člena speciálního týmu SEALs, který bin Ládina v jeho pákistánském úkrytu zlikvidoval. Vydání knihy překvapilo americkou administrativu, protože ministerstvo obrany nedostalo titul ke kontrole, aby zamezilo zveřejnění utajovaných informací. Kniha vyjde symbolicky 11. září - v den výročí útoků na New York a Washington, které spáchala al-Káida a po nichž zahájily USA celosvětový hon na bin Ládina.

„Knihu jsem nečetl a nevím o tom, že by ji hodnotil někdo na ministerstvu obrany,“ řekl mluvčí Pentagonu George Little. Podle pravidel ministerstva přitom všechny knihy sepsané aktivními i bývalými příslušníky armády podléhají kontrole, aby se na veřejnost nedostaly tajné informace, například o taktice bojových jednotek. Zástupci Pentagonu už pohrozili, že pokud se díky knize na veřejnost dostanou utajované podrobnosti o operaci proti bin Ládinovi, předají celou věc k vyšetření ministerstvu spravedlnosti. To by mohlo zabavit veškeré tržby z prodeje knihy.

Mluvčí nakladatelství, které knihu uvede na trh, však tvrdí, že titul prověřil právník, který v minulosti zastupoval členy týmu SEALs. „Posoudil obsažené informace taktického, technického a procedurálního charakteru i informace, které by mohly být považovány za tajné. Zjistil, že kniha nepředstavuje riziko pro národní bezpečnost,“ uvedla mluvčí. Autor knihu napsal pod pseudonymem Mark Owen. Televizní stanice Fox News odhalila, že jde o bývalého člena komanda americké námořní pěchoty Matta Bissonnetta, který armádu loni v létě opustil.

Matt Bissonnette alias Mark Owen:

„Je načase povědět pravdu o jedné z nejdůležitějších misí v historii amerických ozbrojených sil. Nelehký den je příběhem o těch chlapcích, o tom, jakou cenu platíme a jaké oběti musíme podstoupit kvůli téhle špinavé práci.“


Americké komando vniklo na počátku loňského května pomocí vrtulníků do Pákistánu bez vědomí tamních úřadů. Vojáci vtrhli do opevněného domu v posádkovém městě Abbottábád vzdáleném jen desítky kilometrů od Islámábádu a při rychlé akci zabili bin Ládina i další tři muže, kteří v domě byli. Bin Ládinovo tělo poté přepravili na letadlovou loď, z níž byl terorista pohřben do moře.

Několik bývalých členů speciálních vojenských týmů a amerických tajných služeb obvinilo prezidenta Baracka Obamu, že si přivlastňuje příliš velký podíl na likvidaci bin Ládina a že ohrožuje národní bezpečnost, když filmařům poskytl utajované informace o operaci, a zajistil si tak lukrativní předvolební spot v podobě připravovaného hollywoodského trháku oscarové režisérky Kathryn Bigelowové o honu na bin Ládina. Přání oponentů prezidenta Obamy shrnul předvolební billboard u texaské dálnice: „SEALs zbavili Ameriku jednoho nebezpečí, zbavte ji toho druhého v listopadu.“

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala