V Libyi vypukla kmenová přestřelka, spor urovnala armáda

Tripolis - Spor mezi příslušníky dvou znepřátelených kmenů přerostl v libyjském městě Zlitánu v otevřený konflikt, který si vyžádal mrtvé a raněné. Z města ležícího asi 145 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu to dnes oznámila agentura AP. Palba ustala až po zásahu jednotek armády. Jedná se o druhý konflikt od pádu Kaddáfího.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Majid Saeedi

Obě strany konfliktu byly vyzbrojeny těžkými zbraněmi, které jim zůstaly v rukou po loňském povstání proti Muammaru Kaddáfímu. Podle agentury Reuters byly při bojích použity i protiletadlové kanony. Původní informace o dvanácti mrtvých a desítkách raněných armádní velení po ukončení bojů upřesnilo s tím, že na místě přestřelky byli nalezeni tři mrtví a osm zraněných.

Napětí mezi libyjskými kmeny podle analytiků přetrvává z minulosti a je důsledkem starých sporů mezi stoupenci Kaddáfího režimu a jeho odpůrci. Konkrétní důvod dnešních bojů oznámen nebyl. Minulou neděli v Tripolisu vybuchly nálože ve třech autech, nejprve u budovy ministerstva vnitra a poté poblíž někdejšího velitelství policejní akademie. Exploze připravily o život dva civilisty a další dva lidi zranily. Byly to první oběti ozbrojeného násilí od ukončení občanské války.

Libyjská prokuratura oznámila, že syn libyjského vůdce Sajf Islám Kaddáfí půjde v září před soud ve své vlasti. On sám proces v Libyi odmítá a chce být souzen u Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu. Podle svých slov se nebojí trestu smrti, ale ze strany Libye by šlo o nespravedlivý rozsudek, který by se podle něj rovnal vraždě.