Hispaniola se chystá na Isaaca, republikáni mají obavy o sjezd

Miami (USA) - Dominikánská republika a Haiti se připravují na úder tropické bouře Isaac, která přinese na ostrov Hispaniola přívalové deště a silný vítr. Úřady v Dominikánské republice už vyzvaly obyvatele nízko položených oblastí k evakuaci, Na Haiti buduje vláda společně s Červeným křížem nouzová přístřeší. Nenaplnily se však předpoklady meteorologů, že Isaac zasáhne Hispaniolu silou hurikánu. Bouře je ale velmi rozsáhlá, vítr o rychlosti 75 kilometrů v hodině podle amerického Národního centra pro hurikány (NHC) vane i ve vzdálenosti 295 kilometrů od jejího středu. Postupuje rychlostí 28 kilometrů v hodině na západ a pomalu se stáčí k severozápadu.

Meteorologové varují, že Isaac přinese na Hispaniolu až 50 centimetrů srážek. Přívalový déšť může na mnoha místech způsobit sesuvy půdy nebo záplavy. Úřady v Dominikánské republice už kvůli tomu vyzvaly obyvatele nízko položených oblastí, aby raději opustili domovy. Na Haiti připravují místní úřady společně s Červeným křížem nouzové přístřešky.

Isaac by o víkendu měl zasáhnout Kubu, poté se přesune směrem k Mexickému zálivu. Podle zpřesněných předpovědí NHC by střed bouře neměl zasáhnout Tampu na Floridě, kde se bude konat celostátní sjezd Republikánské strany, ale měl by zamířit přes Mexický záliv k pobřeží amerických států Missouri a Alabama. Vzhledem k velikosti bouře však je pravděpodobné, že i tak počasí na republikánském sjezdu ovlivní.

Úřady v Tampě se připravují na možný úder bouře, věří však, že nebude nutné zrušit republikánský sjezd nebo omezit jeho program. „Když budeme muset rozhodnout o zrušení, odložení nebo přesunutí sjezdu, uděláme to, protože mým úkolem je především dostat lidi do bezpečí,“ prohlásil starosta Tampy Bob Buckhorn. Místní nechtějí nechat nic náhodě – v obchodech nakupují zásoby pro případ, že by přívaly deště a obří vlny město změnily v ostrov. Mezi nejohroženější místa patří i aréna, kde má Mitt Romney přijmout nominaci na prezidenta.

/*json*/{"map":{"lat":22.958393318086,"lng":-75.5419921875,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/