Kvůli Mursímu na sebe dvě skupiny Egypťanů vytáhly klacky

Káhira - V Egyptě po volbách přetrvává napětí. Několik tisíc lidí se na různých místech účastnilo protestů proti novému egyptskému prezidentovi Muhammadu Mursímu. Demonstrace svolali aktivisté, kteří Mursího obviňují ze snahy soustředit na sebe moc v zemi. Jednalo se o první významné protesty proti prezidentovi a jeho hnutí Muslimskému bratrstvu za necelé dva měsíce od Mursího nástupu do úřadu. Na náměstí Tahrír v Káhiře se Mursího odpůrci střetli s jeho stoupenci. Pět lidí přitom utrpělo zranění.

Oba tábory na Tahríru na sebe házely kamení a vzájemně se bily klacky. Svědci informovali, že místem se ozývala střelba. Egyptské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že pět lidí
při střetech utrpělo zranění. V severoegyptské Alexandrii asi tisícovku kritiků Muslimského bratrstva napadl dav vyzbrojený noži a klacky. Totožnost útočníků ale nebyla bezprostředně známa. Několik osob prý bylo zraněno. Desítky lidí se prý střetly také v Ismáílíji východně od Káhiry. Celkem podle Reuters v metropoli a jinde do ulic vyrazilo asi 2 000 lidí. 

Aktivisté stojící za výzvou k protestní demonstraci obviňují Mursího ze snahy soustředit na sebe moc v zemi. Poukazují přitom na skutečnost, že Mursí v polovině srpna zrušil ústavní deklaraci poskytující široké pravomoci armádě a nařídil odstoupení ministra obrany Muhammada Tantávího.

Demonstrace v Egyptě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Amr Nabil

Lidé se obávají rostoucího vlivu Muslimského bratrstva

Ten stál v čele Nejvyšší rady ozbrojených sil (SCAF), která vládla v Egyptě půldruhého roku od svržení exprezidenta Husního Mubaraka. Z některých stran bylo Mursího rozhodnutí označeno za převrat nebo zemětřesení. „Probuď se, egyptský lide. Nepodlehni (Muslimskému) bratrstvu,“ vyzval padesátník Mahmúd demonstranty shromážděné na náměstí Tahrír. „Egypt je pro všechny Egypťany, ne jen pro jednu skupinu,“ prohlásil.

Egyptská média dnešní protesty označila za první test pro Mursího, který je první hlavou státu bez kariéry v armádě. Podle AP by demonstrace mohly ukázat, jak nový prezident odpoví na požadavky opozice.

Muhammad Mursí v době, kdy byl prezidentem

Zdroj: ČT24