Bydlet na zámku a levně? V zahraničí rostoucí trend

Amsterodam - V západní Evropě se kvůli ekonomické krizi rozrůstá nový realitní byznys a brzy by mohl přijít i do Česka. Uzavřené továrny, prázdné kancelářské budovy, ale i zámky a vily totiž nikdo nechce koupit. Aby se nestaly terčem zlodějů nebo vandalů, žijí v nich za malé peníze opatrovníci. Nejsou to však klasičtí hlídači ani nájemníci.

Možnosti života na zámku využívá například profesionální flétnistka Babs van der Graafová. To ona je zárukou, že zámek se základy ze 13. století nikdo nevykrade. „Je velmi levné žít na místě, jako je tohle. Měsíčně to dělá se všemi poplatky v přepočtu 4 600 Kč,“ říká Babs van der Graafová, flétnistka a opatrovnice zámku.

Zkrachovalý zámek se zábavním parkem hlídá už jen tím, že tu žije. Zařizovat ani opravovat nic nemusí. Není žádnou kastelánkou. Živí se jako muzikantka. Jedna nevýhoda tu je – nemá práva nájemkyně. „Je to dobrodružné. Můžou mi říct, že tady končím. Během 4 týdnů bych se musela vystěhovat. Ale na to nemyslím,“ dodává Graafová.

  • Zámek v Holandsku
    Zámek v Holandsku zdroj: ČT24
  • Bydlení na zámku
    Bydlení na zámku zdroj: ČT24

Účinný způsob, jak levně ohlídat nemovitost

Takhle žijí tisíce lidí v Belgii, Nizozemsku, Británii nebo Irsku. Jsou řešením pro majitele, co se bojí squatterů, vandalů a zlodějů. Přitom ale nemají peníze na hlídače a bezpečnostní agentury. „V Holandsku počet squatterů klesl z 50 tisíc v 80. letech na pár tisíc, protože je to nezákonné. Naopak počet opatrovníků vzrostl na 50 tisíc. Otočilo se to,“ říká Bob de Vilder, ředitel marketingu a prodeje ve firmě Camelot.

Holanďané si už brousí zuby i na český trh. Teď se zaměřují na české zákony a zkoumají, jestli by vůbec opatrovníky majetku bez nájemních práv povolily. Lidí, co chtějí v Evropě hlídat luxusní nemovitosti, jen přibývá. A s tím roste i tento byznys. Není pochyb, že za tím stojí právě i ekonomická krize.