Obama: Armstrong nás naučil, jak obrovská je síla jednoho kroku

New York - Prezident Barack Obama označil Neila Armstronga za jednoho z největších amerických hrdinů historie. Podobně se vyjadřují i další osobnosti USA. „Byl nejlepší a bude mi strašně chybět,“ komentoval smrt svého kolegy Michael Collins, který byl stejně jako Armstrong a Edwin „Buzz“ Aldrin členem posádky Apolla 11. Kosmonaut a první člověk na Měsíci zemřel v sobotu ve věku 82 let.

„Neil byl jeden z největších amerických hrdinů - nejen své doby, ale všech dob,“ uvedl Obama a nazval Armstronga mužem, který nás naučil, jak obrovská je síla jednoho kroku. Armstrong a celá posádka Apolla 11 podle Obamy ukázali světu, že americký duch může jít i nad rámec toho, co se zdá nemožné, stačí jen dostatek elánu a chytrosti.

Ředitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Charles Bolden doplnil, že Armstrong byl jedním z největších průzkumníků USA a nesl v sobě eleganci a pokoru, která byla příkladem pro všechny. „Truchlíme nad odchodem kamaráda, kolegy kosmonauta a skutečného amerického hrdiny,“ prohlásil.

John Glenn, bývalý astronaut: „Během toho všeho se Neil považoval za část velkého týmu. Po tom, co to skončilo, se vůbec nijak nezviditelňoval, bylo to úplně naopak. Vrátil se, aby byl prostě Neilem, a to bylo skvělé. Takže jsme ztratili dobrého přítele, ale země ztratila taky velkého vlastence.“

Edwin „Buzz“ Aldrin, člen posádky Apolla 11: „Postrádáme velkého mluvčího a vůdce vesmírného programu. Budu na Armstronga vzpomínat jako na velmi schopného velitele úspěšného projektu, který bude uznáván, dokud člověk nevkročí na Mars.“


„Neile Armstrongu, odpočívej v pokoji. Děkuji za vše, za tvé oběti, úspěchy a inspirace. Budeme se snažit pokračovat v tvém odkazu,“ dodal letový ředitel současné mise na Mars Curiosity Bobak Ferdowsi.

Za hrdinu označil Armstronga i republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney. „Sešel jsem se a mluvil jsem s Neilem Armstrongem před několika týdny - jeho nadšení pro vesmír, vědu a objevy a jeho oddanost Americe mě budou inspirovat po celý život,“ dodal. 

Jak nejlépe uctít památku Armstronga?

Rodina vzkazuje: „Až příště budete venku za jasné noci a uvidíte Měsíc, jak se na vás směje, vzpomeňte si na Neila Armstronga a mrkněte na něj.“


Video Zemřel Neil Armstrong
video

Zemřel Neil Armstrong