Floridu bičuje vichr a prudký déšť… Dorazil Isaac

Tampa - Americké státy Louisiana, Mississippi a Alabama vyhlásily v noci stav nouze kvůli blížící se a sílící tropické bouři Isaac v Mexickém zálivu. Pohotovost již dříve vyhlásila Florida, kterou už začal bičovat vichr a prudký déšť. Právě na Floridě přitom začíná jednání celonárodního čtyřdenního sjezdu Republikánské strany. V pořadí 40. sjezd byl zahájen a poté okamžitě přerušen až do úterního odpoledne. Isaac by prý mohl brzy začít sužovat i New Orleans, který se ještě zcela nezotavil z řádění hurikánu Katrina. Bílý dům vyjádřil připravenost státům pomoci.

Na Floridě hrozí záplavy

Guvernéři ohrožených států nařídili povinnou evakuaci v některých oblastech. Obyvatele vyzvali, aby si udělali zásoby vody, trvanlivých potravin, hygienických potřeb, oblečení a léků. Oko bouře bylo dnes po poledni místního času (ve 20:00 našeho času) 410 kilometrů od floridského města Apalachicola a 450 kilometrů jihovýchodně od ústí Mississippi. Bouře zasahuje do vzdálenosti 330 kilometrů od svého středu. Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) vítr dosahuje rychlosti kolem 100 kilometrů v hodině, místy je v nárazech i rychlejší. Isaac se pohybuje severozápadním směrem rychlostí 22 kilometrů za hodinu.

Podle NHC se hladina moře na pobřeží Alabamy, Mississippi a Louisiany kvůli příchodu Isaaka zvedne o dva až čtyři metry. Na floridském pobřeží se očekává poloviční vzedmutí vody. Meteorologové varují také před přívalovými dešti, bouře na pevninu přinese až 30 centimetrů srážek.

Pentagon sdělil, že přemístil z Floridy do Texasu a jinam do bezpečí třicítku svých letadel, 22 stíhaček F-16 a osm strojů C-130. Isaac do tří set kilometrů daleko zastavil provoz letišť (letiště v Miami rušilo 500 letů) a tisíce domácností byly den bez proudu.

Stranický sjezd republikánů
Zdroj: ČTK/AP
Autor: J. Scott Applewhite

Republikánský sjezd začne v plné síle zítra

Republikánům bouře ohrozila stranický sjezd v Tampě, na němž mají oficiálně nominovat Mitta Romneyho na prezidenta. Hrozí, že Isaac v televizních zprávách nominační sjezd zastíní. „Sjezd byl velkou příležitostí ukázat, jak dobrým místem je Florida k životu i pro práci. Teď jsme ukázali, že si umíme poradit s hurikány, že jsme na podobné události připravení,“ prohlásil guvernér Rick Scott.

Šéf strany Reince Priebus akci prakticky okamžitě po zahájení přerušil do úterka, kdy sjezd vypukne naplno. Dnes Priebus pouze v prakticky prázdném sále arény Tampa Bay Times Forum pozdravil přítomné a představil „dluhové hodiny“. Zařízení v reálném čase ukazuje, jak se během sjezdu zvyšuje zadlužení USA. Kritika prudkého růstu státního dluhu za současného prezidenta Baracka Obamy a potřeba úsporných opatření patří k hlavním republikánským předvolebním tématům.

Reince Priebus představil "dluhové hodiny" USA
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Charles Dharapak

Sjezdu se zúčastní téměř 2 300 delegátů. Romney vystoupí v jeho samotném závěru ve čtvrtek večer místního času s projevem, ve kterém přijme nominaci strany na prezidenta a poprvé osloví voliče jako oficiální republikánský prezidentský kandidát.

Mitt Romney o kampani Baracka Obamy:

„Řekl bych, že Obamova kampaň je plná hněvu a rozpolcenosti. Tuto rozpolcenost ale Američané poznali a i to je jeden z důvodů, proč si jeho kampaň, přestože je mnohem masivnější než naše, nezískala takové sympatie.“


Pozice Romneyho a Baracka Obamy jsou přitom nadále zcela vyrovnané. Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu listu The Washington Post a televize ABC, podle něhož má Romney podporu 47 procent registrovaných voličů, zatímco Obama 46 procent.

Na sjezd dorazilo 15 tisíc novinářů z celého světa. Celkově se hovoří o 50 tisících návštěvnících. Tampu nakonec oko Hurikánu mine. „I když sem přijde jen okraj hurikánu, republikáni nemají vyhráno, protože platí to, co se již odehrálo před čtyřmi lety, že by nebylo vhodné, aby tu byla nějaká politická sláva ve chvíli, kdy by poblíž hurikán napáchal nějaké škody,“ podotkl zpravodaj ČT v USA Michal Kubal. Vystoupení některých řečníků byla odložena na pozdější dobu, jiná úplně zrušena - například projev miliardáře Donalda Trumpa.

Předvolební kampaň Mitta Romneyho
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jae C. Hong

Na pobřeží Spojených států by podle meteorologů mohl ničivý živel udeřit někde mezi severozápadní částí Floridy a New Orleansem v Louisianě v úterý nebo ve středu. Nad teplou hladinou Mexického zálivu by měl dále zesílit a během 24 hodin dosáhnout síly hurikánu druhého stupně. Podle pětibodové Saffirovy-Simpsonovy stupnice by tak vítr dosahoval rychlosti 154 až 177 kilometrů za hodinu.

Video Vstup Michala Kubala a reportáž Milady McGrathové
video

Vstup Michala Kubala a reportáž Milady McGrathové

Vstup Michala Kubala a reportáž Milady McGrathové

U 27.8.

Na Floridě udeřil Isaac

Komentář Michala Žáka

Telefonát Michala Kubala

Floridu zasáhly silné větry bouře Isaac

Komentář Daniela Anýže

Na Haiti umírali lidé, čeká New Orleans další Katrina?

Bouře už o víkendu zaútočila na Kubu a Haiti, kde zemřelo 24 lidí. Na Kubě Isaac nezpůsobil žádné velké hmotné škody a naopak potěšil tamní zemědělce, protože zvýšil tenčící se zásoby vody. Špatné počasí zhatilo plány americké NASA - zrušila start dvou satelitů z mysu Canaveral. „Načasování je doslova osudové - v době výročí hurikánu Katrina, kdy jsou ale všichni maximálně ostražití a to je dobré. Je potřebné být ve stavu nejvyšší pohotovosti a zůstat připraven,“ řekl starosta New Orleansu Mitch Landrieu.

Stanice CNN uvedla, že Katrina a Isaac mají řadu podobných rysů. Například předpověď pro Katrinu v roce 2005 byla skoro stejná jako nyní pro Isaaka. „Katrina se pak v centrální části Mexického zálivu stala nebezpečným hurikánem kategorie pět,“ uvedla CNN. 

Florida a Isaac
Zdroj: Getty Images
Autor: NOAA

V cestě budoucího hurikánu leží celá řada těžebních plošin, několik společností už o víkendu začalo s evakuací. Společnost BP evakuovala osm těžebních a 39 zpracovatelských plošin, Exxon Mobil vyhlásil pohotovost a zařízení zabezpečuje. Objem ropy produkované v Mexickém zálivu se tím dočasně snižuje o čtvrtinu. Ceny už vzrostly o víc než dolar za barel. Výpadek se může dotknout až poloviny americké ropné produkce z mořského dna.