Arktický led roztál rekordní měrou

Washington - Ledu v Severním ledovém oceánu je nejméně od doby, kdy se Arktida začala sledovat pomocí satelitů. Arktický led tak pokrývá menší oblast než v dosud rekordním roce 2007, jeho rozloha se nejspíš ještě zmenší. Led by měl roztávat až do poloviny září. Během polární zimy se zmrzlá plocha obnovuje, každý rok je ale menší. Na svých webových stránkách o tom informovala americká agentura NASA. Podle některých vědců bude Arktida během letních měsíců do čtyř let úplně bez ledu.

Podle satelitních snímků pořízených v neděli pokrývá led v okolí severního pólu 4,1 milionu čtverečních kilometrů oceánu. To je o 70 000 čtverečních kilometrů méně než v roce 2007. Rozloha zamrzlé plochy se během letošní sezony patrně ještě zmenší, protože podle vědců pokračuje obvykle tání až do poloviny září.

Pět let starý rekord v tání arktického ledu padl, přestože je letos v severní polární oblasti chladněji než v roce 2007. „V roce 2007 bylo ve skutečnosti mnohem tepleji (než letos),“ zdůraznil Joey Comiso z NASA.

Za rekordní pokles rozlohy zamrzlého moře podle vědce z NASA může dlouhodobý trend v narušování základní vrstvy ledu, která se během polární zimy obnovuje jen pomalu. „Ztrácíme silnou část ledové pokrývky. A když tuto část ztratíte, zbytek ledu bude přes léto mnohem zranitelnější,“ vysvětlil Comiso. 

Led v Arktidě přes léto taje a během polární zimy se obnovuje. Vědci však na základě záběrů, které družice přinášejí od roku 1979, zjistili, že každoroční minimum rozlohy zamrzlého oceánu se každých deset let zmenší o 13 procent. Většina vědců je přesvědčena, že úbytek arktického ledu je způsoben globálním oteplováním.