Ruská opoziční aktivistka dostala osm let

Moskva - Osm let ve vězení by měla podle rozhodnutí soudu ve Smolensku strávit ruská opoziční aktivistka Taisija Osipovová za prodej drog. Policie ji zadržela před dvěma lety, když u ní doma našla čtyři gramy heroinu. Soud jí nejdřív udělil desetiletý trest, tehdejší prezident Dmitrij Medvěděv ale požádal o jeho zmírnění. Osipovová tvrdí, že proces byl politicky motivovaný a že jí narkotika do domu někdo nastrčil. Odmítla totiž svědčit proti svému muži, který je také opozičním aktivistou.

Osipovová se proti rozsudku odvolá, prokuratura pro členku ruské opoziční strany Jiné Rusko žádala jen čtyři roky. Její obhájci dnešní rozsudek označili za provokaci a odsoudili tlak, který je na jejich mandantku vyvíjen, aby svědčila proti svému manželovi Sergeji Fomčenkovovi, jednomu z vedoucích představitelů této strany. „Je to politické rozhodnutí, které přišlo shora. Moc chce ukázat svoji sílu a zastrašit ty, kdo se jí odváží postavit,“ řekl Fomčenkov.

Šéf rady pro občanskou společnost a lidská práva při úřadu ruského prezidenta Michail Fedotov podle agentury Interfax označil rozsudek za justiční omyl a vyjádřil naději, že kasační soud tuto chybu napraví. Ochránci lidských práv označují Osipovovou za politického vězně. Do Smolenska ji přijel podpořit jeden z předáků opozice Sergej Udalcov. „Všechno je to zcela vykonstruované,“ řekl podle Interfaxu a verdikt označil za nespravedlivý a monstrózní. Předsedkyně moskevské Helsinské skupiny Ljudmila Aleksejevová byla rozsudkem šokovaná.

Dmitrij Medvěděv nařídil v březnu ještě jako prezident generální prokuratuře prověřit rozsudky tří desítek občanů, zda jsou v souladu se zákonem a odůvodněné. Prokuratura nenašla v prověřovaných 32 případech žádná pochybení. Jedinou výjimkou byl jen případ Osipovové, kde byly shledány některé procesní vady při vyšetřování případu. Medvěděv tehdy označil deset let vězení pro matku pětiletého syna a těžkou diabetičku za příliš tvrdý.