Mitt Romney bude bojovat o křeslo amerického prezidenta

New York/Tampa - Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney na republikánském sjezdu v Tampě na Floridě získal oficiální nominaci strany na prezidenta Spojených států. Podle zvyklostí musí nominaci ještě přijmout, což učiní ve čtvrtek. V listopadových volbách se Romney utká se současným šéfem Bílého domu Barrackem Obamou.

Zdroj: ISIFA Autor: Chip Somodevilla/Getty Images

Hlasy pro Romneyho, které politik získal v primárkách, na republikánském sjezdu podle letité tradice oznamovali zástupci jednotlivých států. Přes kýženou hranici 1 144 hlasů posunul Romneyho stát New Jersey. Přítomní delegáti v sále arény Tampa Bay Times Forum výsledek přivítali potleskem a skandováním „Mitt! Mitt! Mitt!“

Šestapadesátiletý republikánský politik si nicméně nominaci zajistil na konci května letošního roku po hlasování v primárkách v Texasu. Nynější hlasování zástupců jednotlivých států unie tak bylo formalitou. Romneymu ale otevřela cestu k penězům, jež on i strana zatím nashromáždili na volební kampaň proti demokratickému prezidentovi Baracku Obamovi. Stane se tak, až nominaci ve čtvrtek oficiálně přijme ve svém projevu na závěr sjezdu. Spolu s ním se do volebního klání postaví kongresman Paul Ryan, který je Romneyho kandidátem na viceprezidenta.

Mitt Romney s manželkou Ann
Zdroj: ISIFA
Autor: Scott Olson/Getty Images

Manželka „polidšťovala“ Romneyho

Romneyho na sjezdu podpořila jeho manželka Ann, která měla za úkol „polidštit“ svého často strojeného chotě. Připomenula jejich skromné začátky, a reagovala tak na častou kritiku, že její manžel jako miliardář nerozumí problémům běžných lidí. Zdůraznila důležitost žen v americké společnosti. Zmínila mimo jiné i to, že bývalý massachusettský guvernér ji vždy dokázal rozesmát a dokáže to i dnes. Vyzdvihla také to, že Romney vždy pomáhal ostatním, i když o tom nerad mluví.

Odmítla také útoky na úspěch svého manžela. Vše si podle ní v životě vydřel. „Tento muž neselže. Tento muž nás nezklame. Tento muž pozvedne Ameriku,“ uvedla Romneyová. „Mittovi můžete věřit,“ dodala za mohutných ovací přítomných. Její manžel ji pak na pódium přišel políbit.

U řečnického pultu ji pak vystřídal mezi republikány velmi populární guvernér státu New Jersey Chris Christie, který byl hlavním řečníkem prvního dne sjezdu. Republikány podle něj od demokratů odlišuje to, že se nebojí voličům říkat nepříjemnou pravdu o skutečné situaci země sužované hospodářskými problémy a vysokým zadlužením. Voliči ale podle něj pravdu oceňují a jsou ochotní k obětem.

Stejně tak lidé v USA podle Christieho, který mezi spolustraníky boduje díky rozpočtovým úsporám a nesmlouvavému postupu vůči odborům, u politiků oceňují vedoucí schopnosti. Současný prezident země je prý ale postrádá. „Je čas ukončit éru bez vedoucích schopností v Oválné pracovně (Bílého domu),“ uvedl guvernér, jehož řeč měla v publiku silnou odezvu. Romney je podle něj tím správným vůdcem, kterého Spojené státy nyní potřebují a který dokáže provést nutné změny, které zemi opět přivedou k prosperitě.

Mitt Romney s manželkou Ann
Zdroj: ISIFA
Autor: Justin Sullivan/Getty Images

Téměř sjednoceni

Republikánská strana se nominací Romneyho sjednocuje po letošních napjatých primárkách, ve kterých se bývalému guvernérovi dlouho nedařilo získat dostatečnou většinu. Na sjezdu jsou přesto slyšet nesouhlasné hlasy stoupenců libertariánského kongresmana Rona Paula odmítajícího vojenské angažmá USA ve světě a trvalého kritika americké centrální banky, který také usiloval o nominaci strany na prezidenta.

Nelíbí se jim, že jejich oblíbenec nebyl zařazen mezi řečníky na sjezdu, ani změna pravidel pro republikánské primárky přijatá na shromáždění. Napříště podle ní budou výsledky republikánských primárek závazné. V současnosti někdy delegáti hlasující na sjezdu pro jednotlivé kandidáty mohou přejít k jinému uchazeči o republikánskou nominaci.

Patnáct tisíc novinářů přímo v sále

Sjezd potrvá do čtvrtka, kdy přednese projev sám Romney. Očekává se, že akce se zúčastní téměř 2 300 delegátů a zhruba stejný počet náhradníků. O sjezdu z místa informuje kolem 15 000 novinářů z celého světa. Strana na akci kvůli původně tropické bouři a nyní už hurikánu Isaac vyčlenila tři dny místo původně plánovaných čtyř. Jejím prvním dnem tak bylo úterý.