Politický uprchlík Danylyšyn chce být prezidentem Ukrajiny

Kyjev - Bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který předloni získal politický azyl v Česku, se chce připravovat na prezidentské volby na Ukrajině. Oznámil to v rozhovoru s listem Izvestija v Ukrajině. Současný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč byl na pětileté funkční období zvolen v zimě 2010.

„Mám už svůj tým, program a hlavně to nejdůležitější - chuť nově tvořit Ukrajinu,“ uvedl Danylyšyn, který působil ve vládě nyní vězněné expremiérky Tymošenkové a který na Ukrajině čelí obvinění ze zneužívání ministerských pravomocí. Při sjednávání státních zakázek prý státu způsobil škody v přepočtu několika desítek milionů korun.

Kvůli stejnému obvinění byla k sedmiletému trestu vězení odsouzena také Julija Tymošenková. Soud ji loni v říjnu za mříže poslal kvůli smlouvě o dodávkách ruského plynu. Ta byla údajně pro Ukrajinu nevýhodná. Kyjevský kasační soud dnes trest vězení potvrdil, když stížnost bývalé političky odmítl.

Danylyšyn přiznává, že by se na Ukrajinu vrátil klidně i hned, ale nemá kam. Dnešní Ukrajina je podle něho úplně jiná země, než jakou v roce 2010 opouštěl. „Když se dívám na všechno, co se tam děje, je vidět, že lidé už mají po krk současných politiků i stran. Je potřebná kardinální výměna politických elit,“ tvrdí Danylyšyn.

Bohdan Danylyšyn opouští pankráckou věznici
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk