Ostrov Rhodos zachvátily lesní požáry, platí stav nouze

Atény - Kvůli ničivým lesním požárům byl na řeckém ostrově Rhodos vyhlášen stav nouze. Na severu ostrova u vesnice Soroni oheň spálil už více než 500 hektarů plochy lesů a křovin, což rozlohou odpovídá asi 125 Václavským náměstím v Praze. Čeští turisté nejsou ohněm ohroženi.

Hasiči se snaží dostat plameny pod kontrolu hašením za pomoci letadel i vrtulníků. Na Rhodos byly také vyslány posily z Atén. 
   
Podle tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřiny Petříčkové nebyli turisté při požáru ohroženi, protože oheň se obydleným oblastem vyhnul. Čeští návštěvníci v oblasti Kolimpia si prý přesto v několika případech všimli kouře, o bezpečnostní situaci je průběžně informovali delegáti cestovních kanceláří. Nikdo z návštěvníků ostrova ale dosud nemusel být kvůli požáru evakuován, dodala Petříčková.
   
Podle asociace se na Rhodosu nachází odhadem 3 500 až 4 000 Čechů. Jen v červenci navštívilo ostrov přes 14 tisíc Čechů.

S ohněm se řečtí hasiči potýkali rovněž na severozápadě poloostrova Peloponés, na Krétě a ve střední části Řecka, tyto oblasti jsou však nyní již pod kontrolou.

V Řecku jsou pořád čtyřicítky
   
Letní požáry jsou v Řecku celkem běžné a v posledních týdnech se tamní hasiči potýkali s desítkami ohňů, k jejichž šíření přispívají přetrvávající vysoké teploty.
   
Meteorologové předpovídají, že se v Řecku budou až do pondělka teploty pohybovat kolem 40 stupňů Celsia.

/*json*/{"map":{"lat":36.362571,"lng":28.003192,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":36.362571,"lng":28.003192,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/