Egyptskému expremiéru Šafíkovi hrozí zatčení kvůli korupci

Káhira – Kvůli korupci vyšetřují v Egyptě neúspěšného prezidentského kandidáta Ahmada Šafíka. Expremiér se dokonce objevil na seznamu osob, které mají být zadrženy na hraničních přechodech. Šafík odjel letos v červnu krátce po prohraných prezidentských volbách do Spojených arabských emirátů, i když nebyl za nic stíhán. Jeho spolupracovníci tehdy tvrdili, že se chce vrátit do Egypta a založit novou politickou stranu.

Šafíka vyšetřují kvůli podezřelému přidělení 40 000 metrů čtverečních pozemků synům bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Byl posledním premiérem, kterého do úřadu loni Mubarak jmenoval. Funkci zastával pouze od konce ledna do začátku března, tedy v době nejdramatičtějších revolučních událostí, jež přinutily Mubaraka odstoupit.

Mubarakovi synové Alá a Gamál jsou nyní ve vězení a jsou souzeni za finanční podvody. V prvním procesu byli sice osvobozeni, ale ve druhém jsou obžalováni z nezákonného obohacování při obchodování s akciemi jedné z egyptských bank. Proces má pokračovat v září.