U Jeruzaléma se našly sošky zvířat staré přes 9 tisíc let

Jeruzalém - Výkopové práce pro rozšíření dálnice mohou být překvapivě vzrušujícím zážitkem. Poblíž Jeruzaléma byly totiž právě při této činnosti nalezeny dvě sošky zvířat, jejichž stáří posléze archeologové odhadli na 9,5 tisíce let. Jedná se o berana a buvola. Sloužit mohly jako fetiše - k zajištění štěstí v lovu.

První soška je z vápence a je podobiznou berana, jehož charakterizují zatočené rohy. Druhá je z dolomitu a ve srovnání s první je stylizovanější. Jde zřejmě o podobu jiného zvířete s rohy, možná buvola.

Obě sošky jsou asi 15 centimetrů dlouhé. Jejich tvůrci byli lidé, kteří území dnešního Izraele obývali v klíčové době lidských dějin, píše server The Times of Israel. Právě tehdy lidé zanechávali kočovného způsobu života, usazovali se ve vesnicích a začali se zabývat pěstováním plodin i domácího zvířectva. „Rozhodnutí začít žít usedlým způsobem života lidstvo ovlivnilo po stovky příštích let,“ řekl archeolog Hamudi Chalajli.

Soška zvířete nalezená u Jeruzaléma
Zdroj: cdn.timesofisrael.com

Lidé pak začali zdokonalovat náboženské praktiky a také se víc věnovali umění. Chalajli se domnívá, že kamenné sošky mohly být fetiše, které měly třeba zaručit štěstí při loveckých výpravách.

Sošky se našly na archeologické lokalitě Tel Moca. V době kamenné zde bylo zřejmě velké sídliště. Vykopávky odhalily, že mezi tamními obyvateli byli zdatní řemeslníci schopní postavit i dvoupatrové budovy. Vědci se domnívají, že bibličtí Izraelité přišli na místo až o 6 000 let později.

/*json*/{"map":{"lat":31.794407,"lng":35.168509,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":31.794407,"lng":35.168509,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/